توليد صنايع دستي ميتواند در اقتصاد مقاومتي نقش بسزايي را ايفا كنند
 http://kermanshah.sazandegi.ir/attachment/4421515.jpg

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بسیج سازندگی ؛ اقتصاد مقاومتی واژه‌ای است که با بالا گرفتن فشارها و تحریم‌های ظالمانه به کشور توسط مقام معظم رهبری در سال 89  وارد ادبیات کشور شد و امروز با توجه به تأکیدات ایشان تنها راه رفع مشکلات اقتصادی کشور، تحقق بخشیدن به اقتصاد مقاومتی است.

تولید صنایع دستی از جمله گیوه بافی و قالی بافی و همچنین پرورش زنبور عسل به عنوان نمونه می توانند در اقتصاد مقاومتی نقش بسزایی را ایفا کنند که در این رابطه گزارشی از وضعیت گیوه بافی در شهرستان پاوه ارائه می گردد.

افرادی که در این مناطق به کشاورزی و دامداری اشتغال دارند به ویژه بانوان به علت طبیعت خاص کارشان فصل یا فصولی از سال را بیکار می مانند و برای پرکردن اوقات بیکاری فصلی خود و نیز کسب درآمد بیشتر با استفاده از مواد اولیه موجود در منطقه به تولید صنایع دستی از جمله گیوه بافی می پردازند.

گیوه‌بافی یا گیوه‌دوزی از جمله قدیمی ترین صنایع دستی منطقه اورامانات است که با توجه به آب و هوای معتدل این منطقه خنک، سبک و قابل شستشو طراحی شده و به دلیل داشتن این ویژگی‌ها توسط روستاییان و کشاورزان، از گذشته تا امروز مورد استفاده قرار گرفته‌است.

 

خانم عارفه قادر پور از کسانی است که توانسته است در زمینه گیوه بافی نقش بسزایی را در تولید صنایع دستی منطقه و اقتصاد مقاومتی داشته باشد.

 

وی با بیان اینکه به سبب علاقه خاص و پر نمودن اوقات فراغت به این شغل روی آوردم به خبرنگار ما گفت: پای افزار گیوه، از سالیان دراز در این منطقه به عنوان پای افزار مردان تنها با محصولات داخلی این منطقه درست شده است.

 

وی گفت: هم اکنون گیوه بافی در این منطقه رواج زیادی دارد و زنان این منطقه اگر به تولید صنایع دستی روی بیاورند، اکثر آنها گیوه بافی را انتخاب می کنند.

وی ادامه داد: حدود بیش از 20 سال است که به این شغل مشغول هستم و این حرفه را به صورت آموزشی در کلاسها فرا گرفته ام.

 

خانم قارد پور با بیان اینکه تحصیلات اینجانبه ابتدایی است گفت: در این زمینه تنها یک گواهینامه به من ارائه داده اند و اکنون هم حمایت لازم را از این شغل برای ما دارند و با دریافت تسهیلات لازم از بسیج سازندگی این حرفه را توسعه دادم.

وی گفت: گیوه بافی در پاوه از بازار فروش خوبی برخوردار است علاوه بر آنکه مورد استفاده مردم منطقه می باشد به استانهای همجوار و حتی کشور همسایه هم ارسال می شود.

وی افزود: متاسفانه در دو سال اخیر از یازار فروش خوبی برخوردار نیستند کما اینکه ما نیز گیوه های آماده شده را به یک فرد خاصی که وی نیز آنها را با قیمتی بیشتر توزیع می کند، به فروش می رسانیم.

این کارآفرین برتر در پایان گفت: ما در ماه حدود 6 جفت گیوه را آماده کرده و آنها را به فروش می رسانیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *