وبلاگ

خانه مشاغل خانگی
سپتامبر 8, 2016
دسته‌بندی نشده بدون دیدگاه

گلیم بافی، اصیل و درآمد زا

گلیم بافی، اصیل و درآمد زا

پولدار شو

وقتی با کارآفرین برتر کشوری گفتگو می‌کنید، یک حس از او به شما منتقل می‌شود :” می‌توان با تکیه بر استعداد و توانایی، آرزوها را عینیت بخشید.” پس از مصاحبه با معصومه ذوالفقاری کارآفرین برتر کشوری، موسس شرکت تعاونی گلیم رژین و کسی که برای نخستین بار در کشور محصولی ارائه کرده که توانسته نشان استاندارد گلیم بافی را دریافت کند، همین احساس به انسان دست می‌دهد. خصوصا که او در پایان مصاحبه فقط یک حرف به جوانها دارد:»منتظر نمانید!»
ذوالفقاری که ۳۶ سال دارد و کارشناس علوم تربیتی با گرایش مدیریت و برنامه‌ریزی است، اهداف بزرگی برای توسعه گلیم‌بافی و فرش بافی در کشور دارد. وی توسعه صادرات گلیم و فرش ، فروش الکترونیک محصولات شرکت و بالا بردن کیفیت کالا را از مهمترین اهداف خود می شمارد.
به گفته ذوالفقاری افزایش زمان بازپرداخت وامی که دولت در اختیار تولید کنندگان فرش و گلیم قرار می‌دهد از سه ماه به یکسال، می‌تواند تاثیر مهمی در رونق این صنعت داشته باشد و این موضوع برای تولید کننده دارای اهمیت بسیاری است.
او می‌گوید: از اینکه می توانم از طریق بافت گلیم و فرش اصالت و فرهنگم را به جهان نشان بدهم احساس رضایت می‌کنم .موسس شرکت تعاونی گلیم رژین خاطرنشان می کند که در استان خراسان شمالی خانم‌ها به گلیم‌بافی و فرش‌بافی علاقه خاص دارند و از این کار استقبال می‌کنند. این گفتگو فرارویتان قرار دارد.
در مورد تاسیس شرکت تعاونی «گلیم رژین» توضیح دهید با چه انگیزه‌ای این شرکت تعاونی را تاسیس کردید؟
زمانی که دردانشگاه درس می‌خواندم ، کارهم می‌کردم.بعد با خودم فکر کردم چرا خودم کاری را راه نیندازم! دیدم گلیم بافی بلدم و از سن ۱۳ سالگی آن را از مادرم یاد گرفته‌ام. از طرفی راه اندازی شرکتی که تولید گلیم کند با توجه به پتانسیل استان، تجریه خانواده در زمینه گلیم بافی و توانایی خودم می‌توانست کارمناسبی باشد. البته برادرم هم کارشناسی فرش در تبریز می‌خواند و می‌توانست کمکم کند. لذا شرکت را تاسیس کردم. بافنده‌های زیادی در استان وجودداشت ، مواد اولیه را به راحتی می‌توانستم تهیه کنم. همه اینها موجب شد که شرکت را تاسیس کنم وموفقیتهای زیادی هم به دست آوردم.
در مورد موفقیت‌هایتان توضیح دهید!
در سال‌های اولیه چون بی‌تجربه بودم و پشتوانه مشاوره قوی نداشتم در کلاس‌های آموزشی اداره تعاون شرکت کردم. پس از آن نگاهم به قضیه باز شد . یکی، دو سال اول با تجربه کردن و آموختن راه‌های گسترش کار گذشت تا اینکه تصمیم گرفتیم با رویکرد علمی به « گلیم بافی» بنگریم و متفاوت از بقیه افرادی که در این زمینه کار می‌کنند، فعالیت کنیم . بالاخره وقتی کسی کاری را شروع می‌کند باید کارش دارای ویژگیهای خاص باشد تا بتواند جلب توجه و رشد کند. ثمره تلفیق کار علمی با روشهای سنتی گلیم بافی منجر شد که بتوانیم اولین استاندارد گلیم را برای محصولاتمان در ایران بگیریم . گلیم ما دارای گواهی «استاندارد» در زمینه تحقیقات صنعتی است. در واقع، اولین بار بود که این اتفاق برای گلیم در کشور می افتاد. ما برای گلیم‌هایمان شناسنامه تهیه کردیم، بسته بندی طراحی کردیم وکالایی در حد صادرات تولید کردیم تا مشتری بتواند آن را با اطمینان کافی خریداری کند. اخیرا نشان« اصالت» را از سازمان جهانی یونسکو دریافت کرده‌ایم. با تاسیس شرکت گلیم رژین سعی کردیم جایگاه صنایع دستی استان را به جایگاه مطلوبی برسانیم.
گفتید که نگاهتان به «گلیم بافی» علمی است، چطور؟!
بله، نگاه‌ما به «گلیم بافی» علمی بود یعنی طوری طراحی کردیم که الیاف آن تماما گیاهی باشد. حتی رنگرزی آن هم گیاهی است تادر طبیعت قابل بازیافت باشد. عیوب کار را بر طرف کردیم. با رویکرد تخصصی به این موضوع پرداختیم که حاصل آن گلیم استاندارد و قابل اطمینان شد.
در حال حاضر شرکت شما با چه تعداد اعضا کار می کند و تولیدات آن در سال چقدر است؟
هفت نفر اعضای اصلی شرکت هستند. حدود ۶۰ نفر نیروی تولیدی شرکت هستند. تولیدات شرکت شامل: قالیچه ، گلیم، سفره کردی ، پادری، کناره ، فرش ترکمنی است . به طور میانگین در سال حدود ۷۰۰ تخته « دست بافهای داری» تولید می کنیم.
چند درصد تولیدات شما ، گلیم است؟
۵۰ درصد تولیدات ما گلیم است و ۵۰ درصد نیز« تولیدات داری» است.
منظورتان از « تولیدات داری» ، تولید محصولاتی است که به روی « دار» قالی بافته می‌شود؟
دقیقا همینطور است . فرش، قالیچه ترکمنی، پشتی و …
شرکت گلیم رژین در کدام شهر مستقراست؟
بجنورد در استان خراسان شمالی.
محصولاتتان را چگونه درکل ایران به فروش می رسانید؟
از طریق سایت شرکت گلیم رژین محصولات را می‌فروشیم. در نمایشگاه‌ها حضور فعال داریم و به طور مستقیم محصولاتمان را می‌فروشیم . بخشی از فروش ما به تجار است ولی بیشترین فروش ما به صورت تک‌فروشی و به صورت مستقیم به خریدار در نمایشگاه‌هاست.
آیا محصولاتتان را صادر هم کرده‌اید؟
در حال مذاکره و نهایی کردن با یک شرکت استرالیایی هستیم. در حال حاضر نمایندگانشان آمده‌اند و محصولات ما را دیده‌اند. از اهداف ما این است که حتما صادرات داشته باشیم.
یک گلیم خوب چه ویژگی‌هایی دارد و هنگام خرید آن باید به چه نکاتی توجه کرد؟
گلیم خوب گلیمی است که رنگرزی آن گیاهی باشد. وقتی الیاف طبیعی و رنگرزی گیاهی باشد، در درازمدت عوارض پوستی ایجاد نمی‌کند. «پرز» زیاد داشته باشد عیب سره و کجی هم نداشته باشد.
آیا بافنده های گلیم بیشتر خانم‌ها هستند؟
بزرگترین افتخار ما این است که بافنده‌های شرکت گلیم رژین خانم‌های سرپرست خانوار هستند. خداوند توفیق داده تا بتوانیم زمینه ای را فراهم کنیم که خانمها بتوانند در خانه کار کنند و در ضمن بتوانند به تربیت فرزند نیز رسیدگی کنند و به امور خانواده برسند . در استان خراسان شمالی خانم‌ها از « بافندگی» خیلی استقبال می کنند.
علت کسب عنوان «کارآفرین برتر کشوری» برای شما چه بود؟
عنوان کار آفرین برتر از سوی اداره کار و امور اجتماعی به ما اعطا شد. آنها فاکتورهایی برای انتخاب «کارآفرین برتر» دارندکه ما مشمول آن قرار گرفتیم . تولید گلیم «استاندارد» در ایران و ایجاد اشتغال با رویکردی نوین نقش موثری داشت.هیئت‌داوران جشنواره
کار آفرینی کشور با بررسی امتیازات و ویژگی‌های کار ما بر آن شدند که ما را به عنوان کار آفرین برتر کشور انتخاب کنند.
در بچگی به چه شغلی علاقه داشتید؟
حقیقتا در بچگی دوست داشتم معلم بشوم. از طرفی از
۱۳ سالگی گلیم بافی می کردم و در این زمینه استادشده بودم. بعد ادامه تحصیل دادم البته آن زمان اصلا فکر نمی کردم بتوانم کار را تا این حد بسط بدهم ولی امروز فکر می کنم هنوز به اهدافم در این کار نرسیده ام. اهداف بزرگی در زمینه « گلیم بافی» و پیشرفت « دست بافهای داری» در کشور دارم.می‌دانم که جای کار بسیاری در این زمینه وجود دارد.
آیا خود شما هم گلیم یا فرش می بافید؟
بله همیشه بافندگی احساس آرامش خاصی به من می دهد. در حال حاضر مشغول بافت تابلو فرش هستم . به طور کلی از اینکه از طریق بافت گلیم و فرش بافی می توانم فرهنگ و اصالت استان را حفظ کنم و آن را در جهان معرفی کنم خیلی احساس رضایت می‌کنم .
شما از ایل کیکانلو هستید، آیا خودتان هم زندگی عشایری را تجربه کرده‌اید؟
خیر، تجربه نکرده‌ام! اجدادم از ایل کیکانلو بودند و زندگی عشایری داشتند ولی والدینم در شهر زندگی می‌کردند و ما در شهر به دنیا آمده‌ایم. البته فامیل‌هایی در میان عشایر داریم.
برنامه شما برای آینده چیست؟
اولین برنامه من صادرات است که الحمدالله زمینه‌هایش در حال فراهم شدن است.
پیشرفت و رشد تجارت الکترونیک و فروش محصولات از طریق سایت ، برنامه دیگر من است. از همه اینها مهمتر برای من این است که مرغوبیت محصولاتمان را بالا ببریم.

به نقل از پایگاه علمی پژوهشی فرش ایران

نظر