وبلاگ

خانه مشاغل خانگی
اکتبر 22, 2018
15 تا 20 میلیون تومان بدون دیدگاه

گفتگو با مدیرعامل آژانس مسافرتی خلیج /از فروش پورسانتی تور تا درآمد چندده میلیونی

گفتگو با مدیرعامل آژانس مسافرتی خلیج

از فروش پورسانتی تور تا درآمد چندده میلیونی

بهترین راهکار برای سرمایه‌گذاری در آژانس هواپیمایی این است که مبلغ قابل توجهی نقدینگی در اختیار داشته باشید تا برای چارتر کردن هتل و بلیت هواپیما قدرت چانه‌زنی وجود داشته باشد.

تقریبا نزدیک به دو دهه پیش وارد این صنف شده است. می گوید درست زمانی‌که احساس کردم تغییراتی در صنعت گردشگری و آژانس هواپیمایی درحال شکل گرفتن است و فرصت سرمایه‌گذاری در این زمینه وجود دارد. وی درباره سرمایه ‌اولیه و تعداد پرسنل آژانس خلیج در آن زمان افزود: با استفاده از ۵۰میلیون تومان پس‌اندازی که داشتم وارد این حرفه شدم. خرید تجهیزات دفتری و استخدام پرسنل تقریبا بیشتر سرمایه ‌اولیه من را به خود اختصاص داد ولی با استفاده از سه پرسنل و همکاری خودم راه را آغاز کردیم. این فعال صنفی در ادامه تأکید کرد: در آن زمان که تازه کار را آغاز کرده ‌بودم صرفا با استفاده از فروش بلیت هواپیما روزگار سپری می‌شد تا اینکه کم‌کم روند افزایش سفرهای خارجی و داخلی باعث شد به این موضوع فکر کنم که می‌توانم وارد موضوع برگزاری تورهای گردشگری شوم.

در ادامه گفتگوی ما با امیرطاهرزاده را بخوانید.

گفتگو با مدیرعامل آژانس مسافرتی خلیج /از فروش پورسانتی تور تا درآمد چندده میلیونی

گفتگو با مدیرعامل آژانس مسافرتی خلیج /از فروش پورسانتی تور تا درآمد چندده میلیونی

طاهرزاده گفت: در ابتدا برای اینکه با دنیای برگزاری تور بیشتر آشنا شوم شروع به فروش پکیج‌های گردشگری تور اپراتورهای بزرگ‌تر کردم که به ازای فروش هر یک مسافر در آن دوره تقریبا بین ۲۰ تا ۵۰هزار تومان پورسانت برای دفتر درنظر گرفته می‌شد. به این ترتیب، با سیاست‌گذاری‌ها و همچنین انواع خدمات تورگردانی و از همه مهم‌تر چگونگی تعیین قیمت و بستن پکیج بیشتر آشنا شدم و به‌نوعی تصمیم گرفتم تا خودم وارد برگزاری تور شوم.

این سرمایه‌گذار آژانس هواپیمایی گفت: نخستین تجربه تور من مربوط به تور یک هفته‌ای کیش بود. برای برگزاری این تور مبلغ ۱۵میلیون تومان درنظر گرفتم و با عقد قرارداد یک ماهه برای خرید بلیت ۲۰صندلی هواپیما و ۱۰ اتاق یکی از هتل‌های معروف کیش شروع شد. در آن دور با تمام توان همکاران و خودم توانستیم این یک ماه را سپری کنیم و در نهایت سود خالص حاصل از این فعالیت تقریباً ۱۰میلیون تومان شد که تجربه شیرینی برای مجموعه بود.

شکست مقدمه‌ای برای حرفه‌ای شدن

 طاهرزاده که نخستین تجربه شیرین برگزاری تور را در کارنامه خود مربوط به دهه ۸۰ می‌داند در ادامه افزود: این روند ادامه داشت تا اینکه به فکر برگزاری تورهای خارجی به‌خصوص در کشورهایی که از ایرانیان ویزا نمی‌خواست افتادم و برای نخستین بار عازم کشور ترکیه شدم تا بتوانم با یکی از هتل‌های مناسب قراردادی بسته و نسبت به برگزاری تور اقدام کنم. این اتفاق افتاد و برای یک دوره سه ماهه ۴۰اتاق و ۸۰صندلی هواپیما را به صورت چارتری قرارداد بستم.دو هفته اول شرایط مناسب بود و کل صندلی‌ها رزرو شده بود، اما تا پایان قرارداد نتوانستیم کل تور را تکمیل کنیم و در نهایت زیانی نزدیک به ۲۰میلیون تومان را تجربه کردیم.

وی این شکست را مقدمه‌ای برای حرفه‌ای شدنش عنوان کرد و گفت: اگرچه در آن دوره تمام انگیزه خود را از دست داده بودم، ولی متوجه شدم برای باقی ماندن در این حرفه باید با توجه به شرایط برنامه‌ریزی کرد و صرفا روی برد آن حساب باز نکرد. طاهرزاده افزود: البته این تنها تجربه من نبود چون در میان جست‌وجوهای خود متوجه شدم بسیاری از آژانس‌های موفق در بخش‌های مختلف سرمایه‌گذاری کرده و با جذب سودهای مجموعه سرمایه‌گذاری‌های خود دودوتای اقتصادی آژانس‌شان را تکمیل می‌کنند که یکی از این سوژه‌ها سرمایه‌گذاری در مؤسسه‌های حمل ونقل و اتومبیل کرایه بود.

تنوع پکیج‌ها عاملی برای موفقیت

به گفته وی، بهترین راهکار برای سرمایه‌گذاری در آژانس هواپیمایی این است که مبلغ قابل توجهی نقدینگی در اختیار داشته باشید تا برای چارتر کردن هتل و بلیت هواپیما قدرت چانه‌زنی وجود داشته باشد. این درحالی است که اگر با مبالغ اندک این کار را شروع کنیم، ورود به این بازی اشتباه است؛ هرچند امروز بسیاری از آژانس‌های خدمات گردشگری برای تأمین نقدینگی خود نزول هم می‌کنند که همین امر می‌تواند به نابودی آنها منجر شود.

خدمات جانبی برای جوری جنس

طاهرزاده معتقد است نباید صرفا بر خود برگزاری تور تأکید داشته باشیم، بلکه می‌توان از فرصت‌های جانبی نیز برای درآمدزایی استفاده کرد. چون موضوع سرمایه‌گذاری در آژانس هواپیمایی می‌تواند فرصت‌های سرمایه‌گذاری جانبی زیادی را برای افراد ایجاد کند، به شرط اینکه فرصت‌شناسان خوبی باشند.به‌عنوان مثال، اکنون یکی از راهکارها برای تأمین بخشی از منابع مالی، افتتاح مؤسسه اتومبیل کرایه  (اتوبوس و مینی‌بوس‌های توریستی) یا حتی سرمایه‌گذاری در اقامتگاه‌های بین‌راهی است.

بهترین تبلیغ، خدمات خوب است

وی در پایان با اشاره به اینکه شاید هزینه تبلیغات بخش عمده‌ای از هزینه‌های ماهانه دفاتر خدمات مسافرت هوایی را به خود اختصاص دهد، گفت: من با توجه به تجاربی که در این زمینه دارم بهترین تبلیغ مربوط به ارائه خدمات خوب و تبلیغات دهان‌به دهان و شفاهی است، چون اگر شما بتوانید خدمات مناسبی به مسافران ارائه کنید برای شما مسافران دیگر را به ارمغان می‌آورند. بنابراین نیازی نیست برای جذب مخاطب هزینه‌های هنگفتی در نظر بگیرید، بلکه می‌توانید هوشمندانه در این زمینه هزینه کنید.

نظر