پرورش زالو توسط بانوي اراكي/ با 5 ميليون تومان پرورش دهنده زالو در منزل شويد
طيبه صدري پرورش زالوي طبي را با چهار زالو به مدت شش ماه و با حمايت مركز رشد دانشگاه آزاد اسلامي اراك و صندوق حمايت از كارآفريني آغاز كرده است/بسيج سازندگي.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بسیج سازندگی، این پرورش دهنده زالو گفت: شش ماه است که این فعالیت را با فاز پرورش شروع کرده­ایم. ایده پرورش زالو زمانی به ذهنم رسید که پیشرفت در این کار را در ایران شاهد شدم و با توجه به اینکه در استان مرکزی کسی این فعالیت را آغاز نکرده بود به عنوان اولین نفر دست به این اقدام زدم.

وی افزود: با حمایت دانشگاه آزاد اراک مکان پرورش زالوها به سرعت در مرکز رشد این دانشگاه فراهم شد و مشکلی که در این مسیر وجود داشت مربوط به بانک کارآفرین بود که پرداخت تسهیلات ۱۵ میلیون تومانی برای شروع این کارآفرینی را با تاخیر به انجام رساند.

صدری گفت: پرداخت تسهیلات به جهت طی مراحل قرارداد و بروکراسی­های موجود و … سه ماه به طول انجامید و باعث شد زالوها دیر به دست من رسیده و آنها را با قیمتی گرانتر خریداری کنم، همچنین به دلیل نبود اعتبار برای تهیه دستگاه تصفیه آب که از الزامات این کار است، بسیاری از زالوها تلف شدند و سودی عاید نشد.

وی در ادامه گفت: در مجموع این امکان وجود دارد که فاز پرورش را در ۶ ماه و تکثیر را در ۱۴ ماه با شرایط کنترل شده به انجام رساند.

صدری با اشاره به اینکه ابتدا پرورش را آغاز کرده و سال بعد امر تکثیر این جانور را آغاز می­کنیم، بیان کرد: در پرورش این موجود، ابتدا لاروها را تهیه کرده و بزرگ می­کنیم که تبدیل به زالوی طبی می­شود و در نهایت آنها را برای مصارف طبی و درمانی به فروش می­رسانیم.

وی نژاد زالوها را هیرودو مدیسینالیس و ایرانی عنوان کرد و گفت: زالوهای طبی دارای خطوطی هستند و برخی هم کاملا پشت سبز هستند که زالوی درجه یک به شمار می­روند.

وی در خصوص شرایط و ظروف نگهداری زالوها گفت: علت تفاوت اندازه ظروف نگهداری زالوها این است که گاهی شرایطی ایجاد می­شود که طی آن در یک ظرف زالوها شروع به تلفات دادن می­کنند، از این رو برای اینکه همه زالوها را از دست ندهیم، آنها را طبقه بندی می­کنیم تا اگر میکروبی در یکی از ظروف بود همه زالوهای موجود از بین نروند.

صدری اظهار کرد: باید در هر ظرف ۱۰ لیتری حدود ۱۰۰ عدد زالو وجود داشته باشد. زالوها هر ۱۰ روز یکبار پوست اندازی می­کنند، از این رو در داخل هر ظرف سنگ­ ریزه و تکه­های کوزه شکسته قرار داده میشود تا این امر تسهیل شود.

وی تصریح کرد: حدود ۶ ماه به طول می‌انجامد تا یک لارو به اندازه زالوی بالغ رشد کند. در حال حاضر آنها رشد کرده و اغلب به فروش رفته­اند.

صدری در مورد شرایط آب برای نگهداری زالوها گفت: این شرایط بسیار حساس است آنها به آمونیاک و نمک حساس هستند از این رو ظرف­ها به دستگاه تصفیه آب وصل هستند.

وی ادامه داد: قیمت دستگاه تصفیه آب سه میلیون تومان است، اما اگر یک میلیون زالو بخرید و بقیه سرمایه را برای تهیه دستگاه تصفیه آب هزینه کنید بهتر از این است که همه زالوها را از دست بدهید.

صدری گفت: در این مسیر تلفات زالو بسیار داشتیم چراکه تسهیلاتی که از صندوق کارآفرینی دریافت کردیم ۱۵ میلیون تومان بود و این رقم برای کسی که می­خواست این مهم را به صورت صنعتی آغاز کند بسیار کم بود به همین سبب در ابتدا نتوانستیم دستگاه تصفیه آب خریداری کنیم و زالوها به دلیل ویژگی­های آب شهر اراک تلف شدند.

وی ادامه داد: آب شهر اراک مشکل دارد و اگر از ابتدا دستگاه تصفیه آب داشتیم اصلا شاهد تلفات آنها نمی­شدیم. آب ظروف نگهداری را یک روز در میان عوض می­کنیم، اما با وجود دستگاه تصفیه آب و نبود تلفات این زمان می­تواند بیشتر و در حدود سه تا چهار روز هم باشد.

صدری تصریح کرد: تعویض آب از این لحاظ دارای اهمیت بسیار است که اگر زالوی مرده از ظرف خارج نشود، همانند یک میوه گندیده که دیگر میوه­ها را خراب می­کند، بقیه زالوها را نیز تلف می­کند، اما زالو در محیط مرطوب می­تواند تا ۴۸ ساعت بدون آب زنده باشد.

این پرورش دهنده زالو گفت: غذادهی آنها هر دو ماه یکبار صورت می­گیرد و باید شرایط را سنجید و تعداد تلفات را در یک هفته یا یک ماه بررسی کرد که این مهم در قالب گزارشی تهیه می­شود.

وی افزود: غذای این موجودات درواقع خون و گیاه است، اما به دلیل مسائل بهداشتی اجازه داریم که به آنها فقط گیاه بخورانیم.

وی خاطرنشان کرد: برای پرورش به صورت خانگی نیاز به پنج میلیون تومان اعتبار است و می­توان تا سه هزار زالو را به این شیوه پرورش داد/اراک امروز.

<head< head=””>


1
سوالات خود را مطرح کنید

avatar
0 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of