اگه برای خود دنبال راه اندازی کار هستی بهت کمک می کنیم و ازت حمایت می کنیم

زارش جالب پیرامون کم و کیف پرورش عقرب در ایران

🔴 سودآوری پرورش عقرب

🔹 عقرب نوعی از بندپایان است که زهر آن درصورت گزیدن می‌تواند انسانی را از پا درآورد. اما در این میان افرادی بواسطه مفید بودن، ارزش اقتصادی بالا و مزایای صادراتی درصدد استفاده بهینه از زهر عقرب برآمدند که متخصصان را به واکنش وا داشته و این کار را غیراصولی و اشتباه قلمداد می‌کنند. با این حال آنچه از نظر می‌گذرد اظهار نظرهای موافقان و مخالفان پرورش عقرب بوده که قضاوت را به عهده شما می‌گذارد.

🔴 دنیا در پی استخراج مایعی گرانبها

🔹 طاهره دباغ منش، کارشناس ارشد حشره‌شناسی پزشکی و استاد دانشگاه علوم پزشکی شیراز و همچنین استاد کارگاه پرورش عقرب در استان فارس، درخصوص موارد استفاده زهر عقرب به نشریه گفت: بیشترین استفاده از زهر این موجود در درمان بعضی از سرطان‌ها، دیابت، رماتیسم و همچنین ساخت پادزهر عقرب می‌باشد.

🔹 وی به گونه‌های متفاوت عقرب در جهان اشاره کرد و افزود: در ایران حدود ۶۰ نوع عقرب وجود دارد که تنها 6 گونه آن‌ها زهرهای مورد استفاده در پزشکی را دارا هستند.

🔹استاد کارگاه پرورش عقرب ادامه داد: گونه‌ای از عقرب‌ها نوروتوکسین بوده و روی سیستم عصبی تاثیرگذار هستند و این در حالی است این گونه‌ها ارزش بالاتری از گونه‌های غیرنوروتوکسین دارند.

🔹 دباغ منش زهر عقرب را یکی ارزشمندترین مایع‌ها دانست و اظهار داشت: با مرور مقالات علمی و معتبر این نکته قابل توجه است که کشورهای فرانسه، انگلیس و امریکا در حال فعالیت در تحقیق و تولید زهر عقرب هستند و در حال حاضر هرگرم زهر خالص این موجود حدود ۸۰ میلیون تومان قیمت دارد.

شاید جالب باشد :   پرورش زالو صنعتی پر درآمد اما پر خطر

🔴 سوددهی با حداقل ۵۰ میلیون

🔹 پورفیضی، مدیر عامل شرکت سرزمین سبز بندپایان، هدف از پرورش عقرب را زهرگیری به منظور مصارف پزشکی عنوان کرد و به نشریه گفت: تا هشت سالگی که عمر عقرب است امکان گرفتن زهر وجود دارد به شرطی که بعد از هر سال ۶ ماه دوره استراحت به این موجود داده شود.

🔹وی میزان سرمایه مورد نیاز را بسته به مزرعه سرمایه‌گذار دانست و اظهار داشت: سرمایه‌گذاری از حداقل ۵۰ میلیون تومان شروع شده و تا سقف ۷۵۰ میلیون تومان متغیر است، که در سال اول حدود دو برابر سرمایه اولیه برگشت خواهد داشت.

🔴 با اطمینان کامل می‌گویم: پرورش عقرب در جهت درآمدزایی اشتباه است!

🔹دکتر شاهرخ نویدپور، عضوهیئت علمی و رئیس آزمایشگاه رفرانس عقرب‌شناسی موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، با انتقاد از برگزاری کارگاه‌های پرورش عقرب به نشریه گفت: این کارگاه‌ها از عدم آگاهی افراد سواستفاده کرده و آنها را ترغیب به کاری می‌کنند که هیچ سود اقتصادی در آن نیست.

🔹 وی پرورش عقرب را دشوار دانست و اظهار داشت: از تولد تا بلوغ عقرب 2-7 سال به طول می‌انجامد و با توجه به لزوم طراحی سالن‌های مخصوص پرورش به صورت مجزا یا مستقل (به دلیل هم نوع خواری این موجود)، پیچیده بودن ایجاد محیط تولیدمثلی و شرایط تغذیه‌ای عقرب که فقط از حشرات زنده تغذیه می‌کند همه باعث می‌شود تا علاقه‌مندان به پرورش عقرب نتوانند این موجود را به طور اصولی پرورش دهند.

🔹 رئیس آزمایشگاه رفرانس عقرب شناسی، قیمت چند هزار دلاری فروش هر گرم زهر عقرب را نادرست خواند و افزود: باید توجه داشت که استحصال یک گرم زهر از هزار تا ده هزار عقرب (با توجه به نوع و اندازه) صورت می‌گیرد که اگر فرد متقاضی با تمام سختی‌های پیش رو بتواند این میزان زهر را نیز بدست آورد با توجه به عدم امکان صادرات در این محصول، و همچنین نبود شرایط فروش، این محصول ارزش اقتصادی نخواهد داشت چرا که موسسه رازی تنها خریدار زهر عقرب بوده که این را نیز خودش تهیه می‌کند.

شاید جالب باشد :   گفتگويي با جوان كارآفرين روستاي باغ طيفون/ تعبير اقتصاد مقاومتي با پرورش بوقلمون توسط بانوي كارآفرين

🔹وی تنها مصرف پزشکی زهر عقرب را در حال حاضر تولید پادزهر دانست و تصریح کرد: البته زهر عقرب بر روی سرطان‌ها نیز موثر بوده است اما تایید خاصیت درمان‌کنندگی آن نیازمند تحقیقات ۱۰-۲۰ ساله و کسب نتایج قابل قبول می‌باشد تا از آن به عنوان محصول درمانی استفاده شود؛ که این موضوع برای زهر عقرب هنوز به طور کامل ثابت نشده است.

🔹رئیس آزمایشگاه رفرانس عقرب شناسی خاطرنشان کرد: تنها در یک حالت پرورش عقرب از نظر علمی توجیه‌پذیر است که هدف افزایش جمعیت بعضی از گونه‌های در حال انقراض باشد.

#پرورش_عقرب

✅ @masaf_foods

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *