تعمیر موبایل،شغلی برای تمام فصول!!

 

تقریبا هیچ خانه ای سراغ نداریم که در آن گوشی موبایل نباشد ،نه یکی که چند تا و حتی یک نفر از اعضای آن خانه ممکن است چند گوشی موبایل داشته باشد.

با وجود این آیا ممکن است هر چند وقت یک بار هر خانه ای یک موبایل برای تعمیر نداشته باشد.با وجود گوشی های لمسی که آسیب پذیرتر هم هستند مشتری های تعمیرات موبایل بیشتر هم می شوند.پس تا اینجا معلوم شد که این کسب و کار ، مشتری دارد ، یعنی بازار کار خوب است و حتی عالی!.

اما ما باید چکار کنیم که بتوانیم تعمیرموبایل انجام دهیم و مشتری زیادی هم جذب کنیم و از همه مهمتر درآمد خوبی داشته باشیم؟

 

مهارت

 

  قبل از هر چیز برای شروع هر کاری باید مهارت آن کار را داشته باشیم پس باید استاد تعمیر موبایل شویم ، اما چگونه؟

خیلی ساده است شما یک دوره تعمیر موبایل می بینید.کجا؟

جاهای زیادی برای آموزش موبایل وجود دارد.از آموزشگاههای فنی حرفه ای دولتی که با هزینه کم یا حتی رایگان آموزش می دهند تا آموزشگاههای خصوصی که با هزینه ای حدود یک میلیون تومان ، کمتر یا بیشتر ،بستگی به میزان دوره های آموزش و کیفیت آموزشگاه دارد.

حالا این کار چقدر زمان می برد؟یک ماه یا کمی بیشتر.

آیا گذراندن این دوره های آموزشی کافی است و بعد از گذراندن این دوره ها ما استاد تعمیر موبایل می شویم و می توانیم کاسبی مورد نظرمان را راه اندازی کنیم؟خیر.

البته گذراندن این دوره ها حتما لازم است اما کافی نیست.بعد از گذراندن این دوره ها باید مدتی پیش یک استاد تعمیرکار شاگردی کنید تا به فن و فوت های لازم به شکل تجربی دست پیدا کنید.چون همیشه تجربه از علم برتر است. حالا پیش چگونه استادی برویم؟ معمولا اساتیدی که مغازه هایی شلوغ تر و پر از گوشی های مختلف دارند با تجربه ترند وبا انواع مختلف گوشی سر و کار دارند که شما می توانید در صورتی که کنار آن استاد باشید تجربیات مختلفی به دست آورید.حال چه مدت باید شاگردی کنید؟ بستگی به خودتان دارد که چقدر فعال باشید تا سریعتر بتوانید به طور کامل فنون لازم را فرا بگیرید ولی می شود گفت به طور میانگین با شش ماه می توانید مهارتهای لازم را به دست آورید.

 

مکان مناسب

 

   بعداز این  که مهارت لازم را به دست آوردید و تصمیم گرفتید خودتان مغازه ای افتتاح کنید ، اولین کار این است که باید یک مکان مناسب برای مغازه تعمیراتی خود پیدا کنید. بهترین مکان برای این کار نزدیک مغازه های موبایل فروشی یا لوازم موبایل است .چون بیشتر افراد به محض نیاز به تعمیر یاد آن مکانها می افتند مثلا ممکن است اکثر افراد به محض این که اسم فروش موبایل در تهران را بیاورید ناخودآگاه یاد پاساژ علاءالدین بیافتند. پس بهتر است این چنین مکانهایی را انتخاب کنید نه مکانهای دور افتاده که ربطی به موضوع نداشته باشد.

 

 

ابزار

 

یکی از مهمترین کارهایی که باید انجام دهید خرید ابزار لازم برای این کسب است ، که حدود یک میلیون تومان هزینه دارد.ابزارهایی مانند پیچ گوشتی،منبع تغذیه،هیتر بلوور،پنس،مولتی متر،قلع و هویه و…  .قابل ذکر است که بهتر است کلیه ابزار لازم را تهیه کنید تا کیفیت کارتان بالا رود و مشتری هم از دیدن آنها ترغیب شود برای شما تبلیغ کند.مثلا بسیاری از تعمیر کاران موبایل قاب گوشی موبایل را با ناخن  دست  باز  می کنند  در حالی که  وسیله ای  مناسب  این  کار وجود دارد که می توان بدون آسیب زدن به گوشی خیلی راحت  قاب آن را باز کرد.

 

هزینه ها

 

گفتیم که برای راه اندازی این کسب حدود یک میلیون تومان ابزار کار نیاز دارید ، اما اگر بخواهید کار با کیفیت عالی انجام دهید ،و باعث جذب دایمی مشتری شوید ، حدود چهار میلیون وسایلی مانند کامپیوتر ،میز کار، دوربین و… نیاز هست.هر چه مغازه شما مجهزتر و شیک تر و با امکانات بیشتر باشد،بیشتر می توانید مشتری جذب کنید.

 

لوازم جانبی

 

یکی از راههایی که می توان علاوه بر تعمیر گوشی از طریق آن درآمد زایی کنید ، فروش قطعات گوشی و لوازم جانبی آن مانند قاب ،برچسب و امثال آن است که خود می تواند به درآمد زایی شما از این کار سود زیادی اضافه کند.پس حتما به فکر باشید و در مغازه تان این لوازم و قطعات را داشته باشید تا از طریق آنها هم سود ببرید.

 

راههای جذب مشتری

 

برای جذب مشتری بیشتر شما چند کار میتوانید انجام دهید تا باعث افزایش مشتری و رونق کسب و کارتان شود، اول باید این مطلب را بدانید که در این کسب و کار نیاز به جلب اعتمادمشتری دارید. حالا چکار کنیم تا اعتماد مشتری را جلب کنیم؟ یکی از کارهایی که حتما باید انجام دهید این است که موقع تحویل گرفتن گوشی معیوب ،سیم کارت و حافظه(رم) گوشی را تحویل مشتری دهید.با این کار شما می توانید تا حدی توجه و اعتماد وی را جلب کنید.

کار دیگری که باید برای جلب اعتماد انجام دهید این است که می توانید یک مانیتور در مغازه تان نصب کنید و یک دوربین به آن متصل کنید تا وقتی شما روی گوشی مشتری کار انجام می دهید ، مشتری بتواند گوشی خودش را حین تعمیر ببیند و اطمینان کند که قطعه ای از گوشی او جابجا نمی کنید پس تا جایی که برایتان امکان دارد گوشی را فوری در حضور مشتری تعمیر کنید تا مشتری از طریق مانیتور گوشی خود را ببیند.

مورد دیگری که باعث رابطه بهتر شما با مشتری می شود و موجب اعتماد بیشتر وی به شما می شود ،این که موقع تعمیر شما می توانید با وی صحبت کنید و اطلاعات مفیدی درباره گوشی اش به او بدهید و حتما مشتری از این کار شما استقبال خواهد کرد و خوشحال خواهدشد که بیشتر درباره ی گوشی موبایلش بداند.

کار دیگری که می توانید انجام دهید ، نرم افزار ، اپلیکیشن و  بازی بر روی گوشی او نصب کنیدکه برای جذب مشتری می توانید رایگان یا با قیمت کمتری از دیگران این کار را انجام دهید.

کار دیگری که هم باعث جذب مشتری می شود و سودی هم برای شما دارد این که می توانید با توجه به مشتری که آقا یا خانم است و شرایط هر فردی قاب مناسبی به وی پیشنهاد دهید مثلا قابی با شکلی زیبا به یک خانم پیشنهاد دهید.

درصورت انجام این کارها و البته روابط خوبی که حتما باید با مشتری ایجاد کنید و موارد دیگری که به تدریج متوجه خواهید شد می توانید مشتری زیادی جذب کنید و تمام این مشتریها با توجه به برخورد شما و البته کیفیت کار شما و اجناسی که به کار می برید ، شما را به دیگران معرفی خواهند کرد که باعث رشد روز افزون مشتریهای شما خواهد شد.

 

درآمد

 

به طور معمول از راه تعمیر گوشی موبایل با ۶ تا ۷ ساعت در روز در شهرستانها بین ۲ تا ۴ میلیون و در تهران بین ۳ تا ۵ میلیون می توانید درآمد کسب کنید. البته به این درآمد فروش لوازم جانبی و کارهایی  مانند برخی معاملات معمول در این کار را مانند خریدو فروش گوشی های دست دوم را اضافه کنید که بسته به تحرک شما می توانید بیشتراز اینها هم درآمد داشته باشید.

 

 

دست به کار شوید

 

یک مورد دیگر را هم باید اضافه کنیم که مدارک آموزش تعمیر گوشی موبایل در آموزشگاههای رسمی را می توانید معادل سازی کنید و در دانشگاه در آن رشته ادامه تحصیل دهید.مورد دیگری که باید به موارد بالا اضافه کنیم این که تعمیر موبایل مثل بعضی از شغل ها فصلی نیست بلکه در تمام فصول بازار خوبی دارد به شرطی که بتوانید با شیوه های درست اعتماد مشتری را جلب کنید.

با توجه به مطالبی که بیان شد و تحقیقاتی که شما می توانید انجام دهید چنانچه به این حرفه علاقه دارید دست به کار شوید و وارد این کسب و کار شوید و با پشتکار خود موفقیت را برای خود به ارمغان بیاورید. به امید موفقیت شما در کسب و کار و تمامی مراحل زندگی تان.شاد و پیروز باشید.

سوالات خود را مطرح کنید

avatar
  Subscribe  
Notify of