مددجوياني كه خود، كارآفرين شدند
منبع اخبار : روابط عمومي سازمان بسيج سازندگي ,
تعدادي از مددجويان كميته امداد در استان بوشهر با همت خود و دريافت وام خود اشتغالي از اين نهاد، حالا ديگر كارآفرين شده و حتي برخي از آنها بعد از توانمندي، حامي چند يتيم نيز هستند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جهادی، استان بوشهر از استان‌های جنوبی ایران و هفدهمین استان بزرگ کشور به لحاظ مساحت است که در حاشیه خلیج فارس قرار دارد. این استان پایتخت انرژی ایران لقب گرفته‌ و با مساحتی حدود 27٬653 کیلومتر مربع، جمعیتی معادل یک میلیون و 37 هزار نفر دارد.برای آشنایی هرچه بیشتر با طرح‌های خوداشتغالی کمیته امداد در استان بوشهر تعدادی از خبرنگاران به همراه برخی از کارکنان دفتر مرکزی تهران به این استان سفر کردند و در جریان جزئیات این طرح‌ها قرار گرفتند. تعدادی از مددجویان تحت پوشش در استان بوشهر از طریق دریافت وام خوداشتغالی برای خود کسب‌وکاری راه انداخته بودند و حالا چندین نفر دیگر را مشغول به کار کرده و به نوعی کارآفرین شده بودند.

یکی از این طرح‌ها را اردشیر محمدی‌نژاد اداره می‌کند که چندین سال در شرکت ایران‌خودرو آموزش انواع کارهای مکانیکی دیده و سال 87 با فروش طلاهای همسرش کارگاه بسیار کوچکی تنها با سه کارگر به راه می‌اندازد و بعدها با دریافت وام 10میلیونی خوداشتغالی از کمیته امداد کارگاه خود را گسترش داده و تعداد کارگران را به 28 نفر می‌رساند. علاوه بر این کارگاه به واسطه ارتباط با فروشنده‌های قطعات خودرو حدود 100 نفر مستقیم و غیرمستقیم از طریق فعالیت‌های کارگاه وی ارتزاق می‌کنند.

وی می‌گوید: من بچه یتیم بودم و مجبور شدم تا پنجم دبستان درس بخوانم و زندگی خانواده‌ام را تامین کنم، برای همین از نوجوانی مشغول به کار شدم، خودم به نان شب محتاج بودم، خانواده ما تحت پوشش کمیته امداد بود اما به لطف خدا و کمک کمیته امداد با راه‌اندازی این کارگاه از پوشش امداد خارج شدیم. در حال حاضر مشکل ما نداشتن کارگاه است چون کارگاه اجاره‌ای باعث می شود در صورت جابجایی پراونه کسب ما باطل و بیمه کارگران قطع شود.

احمد دهقانی مسئول اشتغال کمیته امداد در بندر گناوه است که در خصوص مشکل این نوع کارگاه‌ها می‌گوید: متاسفانه اگر مالک کارگاه، ملکش را بخواهد به دلیل جابجایی و بر اساس قانون، پروانه آن واحد صنفی باطل و بیمه کارگران نیز دچار مشکل می‌شود. اما امیدورایم با رایزنی کمیته امداد با اتحادیه اصناف و تامین اجتماعی این مشکل حل شود. البته می‌توان این مشکل را از طریق اختصاص یک زمین از سوی شهرداری نیز حل کرد.

زینب ابراهیمی مددجوی دیگری است که کار خود را با تولید قارچ شروع کرده است. وی‌ می‌گوید: حدود دو سال پیش 30 میلیون تومان وام از کمیته امداد گرفتم. در حال حاضر خودم و همسرم به همراه دو کارگر دیگر در این کارگاه مشغول به کار هستیم اما برای توسعه این کارگاه و خرید برخی وسائل مورد نیاز هنوز نیاز به کمک داریم، از هر 4 تن کمپوست حدود یک تن قارچ برداشت می‌کنیم و تقریبا تمام استان را پوشش می‌دهیم. مشکل ما کمبود پول است اگر مبلغ بیشتری داشته باشیم می‌توانیم کارگاه را گسترش دهیم و تعداد افراد بیشتری در این کارگاه مشغول به کار کنیم.

خانواده منصوری دو خواهر و سه برادر هستند که کسب‌وکار خود را در تولید بلوک‌های سیمانی انتخاب کرده‌اند، این دو خواهر کارهای مدیریتی و رسیدگی به حساب و کتاب کارگاه را انجام می‌دهند و برادران و چند کارگر دیگر وظیفه فروش و حمل‌ونقل این بلوک‌ها را به عهده گرفته‌اند. آنها نیز کار خود را با وام 45 میلیونی شروع و الان به جز خود، 4 کارگر دیگر را نیز مشغول به کار کرده‌اند. روزانه بین 2 تا 3 هزار بلوک سیمانی تولید می‌کنند و سرمایه خود را به 150میلیون تومان رسانده‌اند. خانواده منصوری حالا دیگر پس از 20 سال از پوشش کمیته امداد خارج شده‌اند.

بدری منصوری می‌گوید: خدارا شکر الان دیگر خودکفا شدیم و کارگران ما در این کارگاه بیمه هستند تنها مشکل ما نداشتن یک مغازه است که بتوانیم برای فروش بلوک‌ها یک مغازه دائمی داشته باشیم چون الان مجبوریم بلوک‌ها را تا میادین حمل کنیم و دور میدان بفروشیم.

در همین بازدید قرار بود کارگاه شیشه‌خم‌کنی احسان مرادی نیز توسط فرماندار بندر گناوه افتتاح شود، وی به همراه 4 برادر دیگرش با 43 میلیون تومان وام کمیته امداد چند دستگاه تهیه کرده و کارگاه شیشه‌خم‌کنی راه انداخته‌اند، جمعاً 15 نفر در کارگاه آنها مشغول به کار هستند و سرمایه آنها به حدود 300 میلیون تومان رسیده است، برادران مرادی از بچگی تحت پوشش کمیته امداد بوده‌اند و پس از گذشت مدت اندکی توانسته‌اند 4 میلیون از وام خود را پرداخت کنند. آنها در حال حاضر خود حامی 3 یتیم تحت پوشش امداد شده‌اند.

مشکل فعلی آنها خرید چند دستگاه و تجهیزات برای کارگاهشان است که به دلیل نداشتن مبلغ مورد نیاز نتوانسته‌اند این دستگاه‌ها را از گمرک اصفهان ترخیص کنند.

در ادامه این سفر با یکی از مددجویان نخبه این استان دیدار داشتیم. فاطمه موسوی دختر 19 ساله‌ای است که در چند رشته ورزشی و هنری سرآمد است و از 13 سالگی علی‌رغم وجود مشکلات بسیار مالی با پشتکار خود رشته ورزشی کیک‌بوکسینگ را ادامه می‌دهد تا اینکه الان می‌تواند مربیگری کند. وی توانسته چندین مدال قهرمانی را در این رشته کسب کند و مقام داوری را از فدراسیون ورزش‌های رزمی دریافت کرده است.

فاطمه به همراه خانواده‌اش سالهاست که به دلیل از کارافتادگی پدر تحت پوشش کمیته است اما درس را رها نکرده و در سال دوم رشته فناوری اطلاعات تحصیل می‌کند.

وی می‌گوید: سه سال پیش برای تیم ملی انتخاب شدم اما به دلیل اینکه نتوانستم هزینه لازم را تامین کنم از این امتیاز محروم شدم. در حال حاضر اگر بتوانم فضایی برای کار داشته باشم می‌توانم مربیگری را آغاز کنم.

در ادامه به درمانگاه بوالخیر از بخش دلوار در استان بوشهر رفتیم. دکتر مالک خدری پزشکی است که مددجوی کمیته امداد بوده و حالا پزشک این درمانگاه است که هفته‌ای یکبار در مسجد این شهر ویزیت رایگان بیماران را انجام می‌دهد؛ وی سال 75 وارد دانشگاه می‌شود و سال 82 بعد از فارغ‌التحصیلی ازدواج می‌کند. از همان سال از پوشش کمیته امداد خارج می‌شود و دو یتیم این نهاد را تحت پوشش قرار می‌دهد.

وی درباره طرح‌های مشاوره‌ای کمیته امداد می‌گوید: این طرح‌ها اقدام شایسته‌ای است چون افراد تحت پوشش علاوه بر مشکلات مالی به دلیل شرایط نامناسب خانوادگی نیاز به مشاوره‌های روانی دارند تا بتوانند با موقعیت خود بهتر کنار بیایند.

در ادامه بازدید خبرنگاران، به منزل محمد بچاریان رفتیم که خانه‌اش همان کارگاه کارش بود. وی در کار تولید جلیقه نجات و معتقد است این کار را در کشور به صورت انحصاری فقط خودش انجام می‌دهد. با 45 میلیون تومان وام این کار را شروع کرده و سرپرست خانواده خود و مادرش است. با خودش، 4 نفر در کارگاهش کار می‌کنند. جلیقه‌ها را عمده می‌فروشد و دو سال پیش امکان حضور در بازار سوریه و عراق را نیز پیدا کرده اما به دلیل نداشتن سرمایه کافی این موقعیت را از دست داده است.

وی‌می‌گوید: ما با این کارگاه بازار تولید جلیقه را فتح کردیم. ما در این کار خلاقیت داشتیم و به لطف خدا الان دیگر توانمند و از پوشش امداد خارج شده‌ایم.

مقصد نهایی ما مجتمع شبانه‌روزی شهید نگهدار اسماعیلی بود که محل زندگی دختران نخبه تحت پوشش کمیته امداد است، این نوجوانان در مقطع راهنمایی و دبیرستان تحصیل می‌کنند و به دلیل اینکه در مناطق محروم زندگی می‌کنند، کمیته امداد برای آنها مجتمع‌های فرهنگی و تربیتی تاسیس کرده تا ضمن اینکه بتوانند در مدسه تحصیل کنند به فعالیت‌های دیگر از جمله ورزشی، فرهنگی و علمی بپردازند.

راضیه ظاهری مدیر این مجتمع است، وی درباره ویژگی‌های مجتمع‌های اینچنینی می‌گوید: در استان بوشهر 4 مجتمع فرهنگی،تربیتی هست که دو مجتمع در استان بوشهر و گناوه برای دختران و دو مجتمع در شهرستان‌های دشتستان و دشتی ویژه پسران است.

وی ادامه می‌دهد: در این مجتمع 62 نفر از دختران از خدمات تحصیلی و فرهنگی استفاده می‌کنند که از این تعداد 38 نفر به دلیل نداشتن سرپرست و بقیه به دلیل طلاق یا از کار افتادگی والدین در این مجتمع حضور دارند. معدلی که برای حضور در این مجموعه‌ها در نظر گرفته شده 17 به بالا است. در هر مجتمع 2 مربی پرورشی،10 مشاور و یک روحانی حضور دارد و هر یک از این افراد در حوزه تخصصی خود به این نوجوانان تعلیماتی را ارائه می‌دهد.

مدیر این مجتمع می‌افزاید: در سال گذشته 5 نفر از دانش آموزان این مجتمع وارد دانشگاه دولتی شدند.

در پایان این بازدیدها، احمد لطفی مدیرکمیته امداد استان بوشهر در خصوص ویژگی‌های این استان و طرح‌های اجرایی کمیته امداد در این شهر گفت: کمیته امداد در این استان دارای 10 اداره است، در مجموع این ادارات، 70 هزار نفر تحت پوشش امداد بوشهر هستند که 6 درصد جمعیت استان را شامل می‌شود. برنامه‌های ما برای این افراد توانمندسازی و ترویج سنت های حسنه الهی است.

وی گفت: در حال حاضر 12 هزار طرح خوداشتغالی در استان فعال است، در سال جاری 1332 طرح از منابع بانکی و منابع امدادی با اعتباری بالغ بر 169 میلیارد ریال راه‌اندازی شده است. 5 هزار و 80 دانش‌آموز و یکهزار و 513 دانشجو و 75 نفر از طلاب تحت پوشش امداد بوشهر هستند.

لطفی افزود: حدود 160 میلیارد ریال از محل طرح‌‌های متنوع مشارکت‌های مردمی جذب و تقدیم نیازمندان شده است، طرح صدقات نیز با تعداد 92 هزار و 360 صندوق صدقه ماهانه بالغ بر 2 میلیارد و 500 میلیون ریال درآمد دارد. طرح دیگر ما زکات است که قریب به 20 میلیارد ریال در 10 ماهه سپری شده از سال 94 درآمد داشته است. همچنین 9 میلیارد ریال بابت احداث 91 واحد مسکونی روستایی و 5 میلیارد ریال بابت تعمیر مسکن 331 خانوار روستایی هزینه شده است.

مدیرکمیته امداد استان بوشهر تصریح کرد: 2 هزار و 701 یتیم در قالب طرح اکرام و یکهزار و 163 غیریتیم در قالب طرح محسنین تحت پوشش حامیان قرار گرفته‌اند که از ابتدای سال حدود 46 میلیارد ریال برای این فرزندان واریز کرده‌اند.

وی با اشاره به تعداد 30 مددجویی که پشت نوبت این حمایت این نهاد هستند، افزود: این مددجویان تا پایان سال تحت پوشش قرار می‌گیرند.

لطفی در پایان در خصوص اجرای طرح شوق زیارت در این استان نیز گفت: این طرح با هدف اعزام مددجویان به اماکن زیارتی به ویژه مددجویانی که تا بحال به زیارت نرفته‌اند انجام می‌شودو امسال 2 هزار و 465 نفر به زیارت رفته‌اند که نسبت به مدت مشابه سال قبل، 245 درصد رشد داشته است منبع:تسنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *