وبلاگ

خانه مشاغل خانگی
آگوست 24, 2016
دسته‌بندی نشده بدون دیدگاه

كارآفريني دو دانشجوي زنجاني با توليد قارچ؛

كارآفريني دو دانشجوي زنجاني با توليد قارچ؛
تحقق اقتصاد مقاومتي توسط دو دانشجوي زنجاني+تصاوير


منبع اخبار : قرارگاه رسانه و فضاي مجازي سازمان بسيج سازندگي ,
دو دانشجوي زنجاني براي حل مشكل بيكاري خود اقدام به پرورش قارچ كرده‌اند كه اين اقدام گامي براي تحقق اقتصاد مقاومتي در جامعه است.

به گزارش شبكه اطلاع رساني راه دانا؛ به نقل از موج رسا, اگر بخواهيم به‌صورت حدودي ميزان بيكاران در جامعه را برشماريم، بيشترين بيكاران در رشته‌هاي كامپيوتر، صنعت و فناوري، معماري و ساختمان، محيط زيست، كشاورزي، جنگلداري و شيلات هستند.

مهم‌ترين معضل فعلي كشور در بخش اشتغال و بازار كار، فارغ التحصيلاني هستند كه پس از فراغت از تحصيل و آماده شدن براي ورود به عرصه كار و توليد، تفكر پشت ميز نشيني را دارند.

امروز نگاه جامعه به مقوله اشتغال اين است كه تنها پشت ميز نشيني را شغل مي‌دانند، اين در حالي است كه كارشناسان تأكيد دارند كه براي تغيير اين ديدگاه بايد تفكر كارآفريني ميان نوجوانان و جوانان گسترش يابد.

توجه به توليدات داخلي، استفاده از نيروي كار و سرمايه داخلي، اتكا بر اقتصاد دانايي‌محور، توجه خاص به توليد كالاهاي اساسي و محصولات زيربنايي، مهم‌ترين مؤلفه‌هاي اقتصاد مقاومتي‌اند.

در اقتصاد مقاومتي، جهتگيري سياست‌هاي تجاري به كشورهاي همسايه معطوف است؛ به فعاليت‌هاي اقتصادي مانند جهاد مي‌نگريم؛ اصلاح الگوي مصرف و حركت به‌سوي مصرف بهينه مد نظر است و توجه زيادي به تحقيقات كاربردي مي‌شود.

از آنجايي كه توجه به توليد داخلي در بيانات مقام معظم رهبري بارها مورد تأكيد قرار گرفته است، به اين منظور سراغ دو جوان دانشجوي زنجاني مسعود جعفري و وحيد نوريان مي‌رويم كه در يك اقدام خود در راستاي حل مشكل بيكاري خود گامي در تحقق اقتصاد مقاومتي برداشته‌اند.

وحيد نوريان در گفت‌و‌گو با خبرنگار موج رسا با اشاره به اينكه در حدود 3 سال است به كار پرورش قارچ مشغولم، اظهار كرد: در حال حاضر چهار سالن براي توليد قارچ در زنجان ايجاد كرديم كه دو سالن‌ در پايين كوه زنجان و دو سالن در جاده بيجار قرار دارد.

وي با اشاره به اينكه هر كاري با زحمت و تلاش محقق مي‌شود، افزود: كار ما نيز با زحمت ايجاد شده و در حال در اين كار موفق هستيم.

اين دانشجوي زنجاني در ادامه با اشاره به مصرف قارچ در استان زنجان افزود: مصرف و قيمت عرضه قارچ در استان چند سال گذشته پايين بود و صرفه اقتصادي در اين كار نبود اما در حال حاضر قيمت قارچ در استان بالاتر رفته و هم مصرف فرهنگ قارچ در استان زنجان جا افتاده است.

وي با اشاره به اينكه در اين ميان نقش دلالان در كاهش سوددهي در پرورش قارچ بي تاثير نبود، افزود: براي حل اين كار خودمان وارد كار شديم و محصولات توليدي خودمان را مستقيما وارد بازار مي‌كنيم.

اين كار آفرين زنجاني در ادامه با اشاره به سرمايه لازم براي ايجاد كارگاه پرورش قارچ افزود: در حدود 45 تا 50 ميليون اعتبار براي ايجاد اين كار نياز است.

وي با اشاره به اينكه در حال حاضر دانشجو هستم و همراه با درس مشغول پرورش قارچ هستم با اينكه رشته تحصيلي من با پرورش قارچ همخواني ندارد اما با عزم و اراده محكم به اين كار وارد شدم و از كار خود كاملا راضيم و الان استاد كار پرورش قارچ هستم.

نوريان افزود: در اين كار ضرر مالي زيادي ديدم اما عزم جدي و علاقه اي كه براي اين كار داشتم سبب موفقيت من در اين كار شده است.

وي بازار فروش قارچ را در زنجان مطلوب عنوان كرد و گفت: اگر حمايت‌ها و نظارت‌ها در اين كار افزايش يابد اين كار مي‌تواند بسياري از مشكلات بيكاري موجود در استان را حل كند.

اين كار آفرين زنجاني گفت: با توليد خود توانسته‌ايم مقداري از نيازمندي ها بازار زنجان را در مصرف قارچ تامين كنيم و مقداري از توليدات خود را به بيجار و چند شهرستان استان صادر مي‌كنيم.

وي با بيان اينكه اگر حمايت‌ها در توليد قارچ افزايش يابد مي‌توانيم توليدات خود را به خارج از استان و حتي كشور صادر كنيم، بيان كرد: هر توليد مانند قارچ و مانند آن مي‌تواند درصد زيادي از بيكاري و مشكلات اقتصادي استان را حل كند.

http://zanjan.sazandegi.ir/attachment/3833084.jpg
http://zanjan.sazandegi.ir/attachment/3833085.jpg
http://zanjan.sazandegi.ir/attachment/3833086.jpg
http://zanjan.sazandegi.ir/attachment/3833087.jpg

نظر