وبلاگ

خانه مشاغل خانگی
آگوست 22, 2016
دسته‌بندی نشده بدون دیدگاه

سينا مظلومي با تنها 22 سال سن امروز توانسته در كنار تحصيل، يك كارگاه توليد پرورش قارچ راه اندازي كند.

توليد قارچ دانشجوي سيرواني ، تحقق عملي اقتصاد مقاومتي
سينا مظلومي با تنها 22 سال سن امروز توانسته در كنار تحصيل، يك كارگاه توليد پرورش قارچ راه اندازي كند.

اقتصاد مقاومتي مفهومي است كه اين روزها به‌عنوان راه گشاي برون رفت اقتصاد كشور از وضعيت نابسامان و سست كنوني بيان مي‌شود .

رهبر معظم انقلاب اسلامي در سال‌هاي اخير بارها با بيان و تبيين اقتصاد مقاومتي و توجه به سرمايه‌هاي داخلي دولت و مجلس را به سمت به كارگيري اين مفهوم رهنمون ساختند. اگرچه در اين موضوع همايش‌ها و جلسات گوناگوني در سطح دولت و مجلس برگزار شد اما آن چنان‌ كه بايد مورد توجه و اجرا قرار نگرفت تا جايي كه مقام معظم رهبري سال 95 را به‌عنوان سال عمل و اقدام در حوزه اقتصاد مقاومتي نام‌گذاري كردند .

اقتصاد مقاومتي و اتكا به اقتصاد درون ‌زا مفهومي است كه به نظر اكثر كارشناسان تنها راه برون رفت كشور از وضعيت اقتصادي كنوني است. با اين حال دولت همچنان چشم از دست بدخواهان ملت و دشمنان اسلام برنمي‌دارد و با تكيه بر قول‌هاي پوچ كشورهاي اروپايي تلاش مي‌كند درماني براي درد بزرگ اقتصاد بيابد. با گذشت نزديك به 3 سال از عمر دولت تدبير و اميد همچنان وعده‌هاي 100 روزه در هاله‌اي از ابهام، حل‌نشده باقي‌ مانده است و دمل چركين وابستگي به نفت هرروز بزرگ‌تر و دردآورتر مي‌شود.

توجه به توليدات داخلي، استفاده از نيروي كار و سرمايه داخلي، اتكا بر اقتصاد «دانايي محور»، توجه خاص به توليد كالاهاي اساسي و محصولات زيربنايي، مهم‌ترين مؤلفه‌هاي اقتصاد مقاومتي‌اند. در اقتصاد مقاومتي، جهت‌گيري سياست‌هاي تجاري به كشورهاي همسايه معطوف است؛ به فعاليت‌هاي اقتصادي همچون جهاد مي‌نگريم؛ اصلاح الگوي مصرف و حركت به‌ سوي مصرف بهينه مدنظر است و توجه زيادي به تحقيقات كاربردي مي‌شود.

در دوران كم‌ توجه‌ي برخي دولت ‌مردان به موضوع اقتصاد مقاومتي بازهم مردم به‌خصوص جوانان بودند كه شجاعانه پاي در ميدان جنگ اقتصادي گذاشته و همت خود را در اجراي بي ‌نقص فرامين رهبر انقلاب به كار گرفتند.

ازآنجايي‌ كه توجه به توليد داخلي در بيانات مقام معظم رهبري بارها مورد تاكيد قرارگرفته است، به اين منظور سراغ سينا مظلومي، جوانان سيرواني رفتيم كه طعم محروميت را در روستاي محل زندگي خود لمس كرده است، اما او براي علاقه مندي و كمك به خودكفايي و بهبود امرار معاش خود و خانواده اش مدتي است پا به عرصه توليد گذاشته و توانسته اقتصاد مقاومتي را در محيطي كوچك معنا كند.

مظلومي دانشجوي ترم پنجم رشته علوم تربيتي دانشگاه پيام نور مركز ايلام است كه با تنها 22 سال سن امروز توانسته است در كنار تحصيل، يك كارگاه توليد پرورش قارچ در روستاي محل زندگيش راه اندازي كند.

سينا مظلومي درباره طرح خود مي گويد: بنده يك سال است كه در عرصه پرورش قارچ مشغول فعاليت مي باشم و خوشبختانه به لطف خدا و كمك بسيج توانستم امروز علاوه بر توليد يك منبع درآمد داشته باشم

.

وي اظهار كرد: با دريافت تسهيلات ده ميليون توماني بسيج سازندگي توانستم اين كارگاه را در محيطي كوچك راه اندازي نمايم و در هر دوره بيش از 500 كيلوگرم قارچ توليد و روانه بازار مصرف كنم.

وي در خصوص نحوه توليد طرح خودكفايي خود در حوزه اقتصاد مقاومتي مي گويد: اين طرح در يك بازه زماني ۶۰ روزه شامل دو مرحله رويشي و زايشي ميتواند قارچ توليدي را براي فروش روانه بازار مصرف نمايد.

اين توليد كننده بيان كرد: به لحاظ اينكه كار توليد و پرورش قارچ يك فضاي ارگانيك است طبيعتاً از محيطي پاك برخوردار است به نحوي كه اگر كسي وارد اين مقوله و بستر توليد شود سواي زحمت و سختي هاي كار، روز به روز به آن علاقمند تر خواهد شد.

وي اضافه كرد: بنده در فضايي هرچند محدود با علاقه كار خود را شروع كرده ام و تداوم فعاليت اين واحد پرورش قارچ در خوشبينانه ترين حالت بيش از ۳ نفر را مشغول خواهد كرد.

اين كارآفرين جوان گفت: البته تداوم اين طرح نيز به نوعي نيازمند حمايت هاي مالي و پشتيباني متوليان امر است.

مظلومي عنوان كرد: هر چند رشته من علوم تربيتي است اما علاقه به پرورش قارچ باعث شد كه وارد اين عرصه شوم و امروز توانسته ام با كمترين امكانات بيشترين بهره را به دست آورم.

اين كارآفرين سيرواني علاوه بر ايجاد اشتغال براي خود، باعث ايجاد شغل براي خانواده اش نيز شده است، و مي گويد: تعدادي ازخانواده ام نيز در اين كارگاه مشغول شده اند و با توجه به كيفيت مناسب قارچ توليدي مشكلي براي فروش محصول خود ندارم.

اين فعال حوزه اقتصادي مهمترين عامل موفقيت خود را در حوزه خودكفايي، اجراي طرح هاي اقتصاد مقاومتي بسيج مي داند و افزود: لازم است به پروژه هاي داخلي رونق اقتصادي اهميت بدهيم و درراستاي لبيك به نداي رهبري واجراي طرح اقتصاد مقاومتي گامي موثر برداريم.

اين فعال حوزه اقتصاد اقتصاد مقاومتي با اعلام رضايت از طرح به اجرا درآمده اش مي گويد: كار پرورش قارچ حساسيت ويژه اي دارد و كار سختي است اما لحظات برداشت محصول و زماني كه سالن پر از قارچ مي شود و زحمات به ثمر مي نشيند برايم لذت بخش است.

اين توليد كننده جوان ادامه مي دهد: پرورش قارچ سوددهي خوبي دارد به شرط انكه موازين علمي و تخصصي كشت و پرورش آن كامل و صحيح رعايت شود.

به گفته مظلومي با وجود كم بودن ميزان كار دولتي و استخدامي هاي رسمي، هر فارغ التحصيل دانشگاهي بايد با استفاده از ظرفيت هاي محل زندگي خود درآمدزايي براي خود ايجاد و در حد توان به تحقق اقتصاد مقاومتي كمك كند و با كمترين ميزان نقدينگي در سريع ترين زمان به بازدهي مطلوب برسد.

اين كارآفرين تمايل دارد كارش را توسعه دهد و سالن پرورش قارچ اش را افزايش دهد اما با توجه به وامي كه گرفته و اقساطي كه بابت آن بايد پرداخت كند توانايي مالي براي توسعه كارش ندارد و نياز به حمايت مالي دارد.

وي از اينكه وام بسيج باعث پيشرفت كار و حوزه توليداتش شده افتخار مي كند و به دوستانش نيز سفارش مي كند كه اگر مي خواهند واقعا كار انجام دهند از بسيج سازندگي وام بگيرند و وارد كار توليدي شوند چون هم درصد وام كمتر است و هم حمايت مي كنند.

http://elam.sazandegi.ir/attachment/4175336.JPG
http://elam.sazandegi.ir/attachment/4175341.JPG
http://elam.sazandegi.ir/attachment/4175349.JPG

نظر