سرمایه‌گذاری در تاسیس آرایشگاه مردانه

سرم را سرسری متراش!

برخلاف بیشتر هم سن و سال‌های دوران کودکی‌ام، نه تنها از فضای آرایشگاه نمی‌ترسیدم بلکه آن را دوست داشتم و یکی از بزرگ‌ترین سوال‌های زندگی‌ام این بود که چرا آرایشگرها اینقدر پشت سر هم قیچی را باز و بسته می‌کنند؟ سال‌ها از آن زمان می‌گذرد اما هنوز این عادت از سر آرایشگرها نیفتاده است و من هم دیگر به مسائل کوچکی مثل این، فکر نمی‌کنم. امروز نگاه من و هم سن و سال‌هایم به آرایشگری از زاویه یک شغل مستقل است؛ شغلی که ظرفیت سرمایه‌گذاری زیادی دارد و می‌تواند زندگی سرمایه‌گذار را تامین کند.

آرایشگری از آن دسته مشاغلی است که برای سرمایه‌گذاری در آن نیاز به مهارت دارید؛ مهارتی که مراحل مقدماتی آن به مدت سه‌ماه و با صرف هزینه‌ای بین 300تا 500هزارتومان کسب می‌شود. اما برای مراحل حرفه‌ای مجبورید بسته به استعدادتان بین دو تا پنج سال در یک آرایشگاه مشغول به کار شوید. البته هستند آرایشگرهایی که به‌صورت فشرده و در ظرف یک‌سال آموزش‌های تکمیلی را در اختیار شما می‌گذارند اما بین دو تا چهار میلیون تومان از شما می‌گیرند.

برای شروع کار حداقل باید مغازه‌ای با متراژ 10متر در اختیار داشته باشید. دقت کنید طبق قوانین اتحادیه، این ملک نباید روبه‌روی کلانتری، مدارس دخترانه و آرایشگاه‌های زنانه باشد و از مغازه هم‌صنف خودتان حداقل باید یک کیلومتر فاصله بگیرید. اگر شما صاحب مغازه باشید، می‌توانید مجوز دائمی بگیرید اما اجاره یا رهن بودن ملک، کار شما را کمی سخت می‌کند، زیرا با جابه‌جایی، مجوز شما باطل می شود و مجبورید برای اخذ مجدد آن دوباره اقدام کنید. برای بار اول، علاوه بر اینکه تا یک میلیون تومان هزینه می‌کنید، باید حدود 10ماه هم منتظر باشید.

حداقل 10میلیون تومان، سرمایه اولیه‌ای است که موجود بودن آن در حسابتان، یک ضرورت است. البته ناگفته نماند که می‌توانید همین مبلغ را به‌عنوان تسهیلات از بانک دریافت کنید. دست‌کم، وجود دو صندلی مخصوص آرایشگری در محیط مغازه الزامی است که هر کدام از 700هزار تا یک میلیون تومان قیمت دارند. دکور و آینه هم حدود دو میلیون تومان برای شما آب می‌خورد. لوازم دیگر مانند سشوار (100هزارتومان) و قیچی (20 تا 70هزارتومان) نیز از الزامات کار است. همچنین برای سنگ کف و یک متر از دیوار هم هزینه در نظر بگیرید. البته این هزینه‌ها جزو همان 10میلیونی است که پیش از این عنوان کردیم.

با این دم و تشکیلات شما می‌توانید روزی 50 تا 70هزارتومان و در برخی موارد تا 100هزارتومان درآمد داشته باشید. معمولا مشتریان شما اواخر شهریورماه و نزدیک عیدنوروز و یک ماه بعد از تعطیلات عید به اوج خود می‌رسند اما در روزهای معمولی، بیشترین زمان مراجعه مشتری، عصرهاست.

آرایشگرانی که در پیرایش متین واقع در شرق تهران فعالیت می‌کنند در ارتباط با این سرمایه‌گذاری به «فرصت امروز» می‌گویند: حتما یک سرمایه‌گذار باید در درجه اول، خودش یک آرایشگر ماهر باشد تا بتواند خوب مدیریت کند و از کم و کیف کار سر در بیاورد، اگرنه حتی نمی‌تواند در استخدام آرایشگر موفق باشد.

از نظر آنها راه‌اندازی این کسب‌وکار مانند خیلی از مشاغل دیگر، ابتدا به داشتن عشق و علاقه منوط است. به عبارتی اگر علاقه‌ای در این میان نباشد، خیلی زود کار برای سرمایه‌گذار سخت و طاقت‌فرسا خواهد شد ولی لطف آرایشگری به این است که همیشه از مشتری، پول نقد می‌گیرید. توصیه آنها برای جلوگیری از امراض حاصل از ساعت‌های طولانی کار و همچنین حفظ نشاط و سلامتی بدن، روزی 15 تا 30دقیقه ورزش است.

اما قسمت هیجان‌انگیز گزارش تازه از اینجا شروع می‌شود. فرض کنید سالنی با 200متر مساحت، در یکی از خیابان‌های شمال شهر تهران در اختیار شماست و قصد دارید آن را به یک آرایشگاه مدرن تبدیل کنید. در این موارد باید حداقل یک میلیارد تومان در دست داشته باشید تا به تناسب آن، درآمد شما هم سرسام‌آور شود.

این‌گونه سالن‌ها احتیاج به دست‌کم 10صندلی دارند که دو صندلی مخصوص کودکان است. در این محیط شما می‌توانید وسایل بازی برای کودکان، امکانات دوش گرفتن برای مشتری و حتی کافی‌شاپ را نیز تامین کنید اما باید دقت داشته باشید که مشتریان این سالن‌ها اغلب افراد خاص و از مدیران رده بالای شرکت‌های بزرگ هستند و تنظیم وقت برای‌شان بسیار ارزشمند است. حتی مشتریانی هم وجود دارند که از خارج از کشور برای پیرایش به چنین سالن‌هایی مراجعه می‌کنند. بنابراین سرساعت بودن یکی از وظایفی است که بقای شما را تضمین می‌کند. گذشته از اینها مهارت و کارکشتگی آرایشگرهایی که استخدام می‌کنید، می‌تواند شما را به اوج موفقیت برساند و درآمدهای میلیونی را به‌صورت روزانه نصیب تان کند.

وقتی با آرایشگرهای مختلف درباره چگونگی راه‌اندازی این کسب وکار صحبت می‌کردیم، تقریبا بیشترشان بر سرمایه‌گذاری بزرگ در بالای شهر تاکید داشتند و معتقد بودند این‌گونه سرمایه‌گذاری‌ها اگرچه مالیات بیشتر و هزینه‌های بالاتری دارد اما در عوض، درآمدی دارد که به خواب سرمایه می‌ارزد.

به طور کلی چه سرمایه‌گذاری شما خرد باشد، چه کلان، در این شغل با مامور بهداشت زیاد روبه‌رو می‌شوید. بنابراین رعایت نظافت و ضدعفونی وسایل بسیار مهم و ضروری است. عدم اعتیاد و سوءپیشینه از مواردی است که اگر خدایی ناکرده در مورد شما صدق نکند، باید به طور کلی قید این کسب وکار را بزنید. پس سلامت در کار جزو اولویت‌های این صنف است.

تقریبا هرآنچه که برای سرمایه‌گذاری در تاسیس آرایشگاه مردانه لازم بود، با شما در میان گذاشتیم. بنابراین شما هم اگر علت باز و بسته شدن پشت سر هم قیچی آرایشگرها را فهمیدید، ما را نیز در جریان بگذارید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *