در گفتگو با يكي از پرورش دهندگان شترمرغ شرقِ اصفهان مطرح شد؛
پرورش شترمرغ گامي در عرصه عملي اقتصاد مقاومتي
http://esfehan.sazandegi.ir/attachment/4476538.jpg
منبع اخبار : سازمان بسيج سازندگي استان اصفهان ,
پشتكار و توكل مهم ترين سرمايه رفع محروميت است محمود كنعاني هرندي گفت: با اينكه مي گويند پرورش شترمرغ از درآمد خوبي برخوردار است اما در اين راه مانند هر كار ديگري مشكلات زيادي وجود دارد كه من تنها با توكل بر خدا وارد اين كار شدم.

پشتكار و توكل مهم ترين سرمايه رفع محروميت است
محمود كنعاني هرندي درگفتگو با باشگاه خبرنگاران جهادي، گفت: با اينكه مي گويند پرورش شترمرغ از درآمد خوبي برخوردار است اما در اين راه مانند هر كار ديگري مشكلات زيادي وجود دارد كه من تنها با توكل بر خدا وارد اين كار شدم.

با توجه به مزاياي توليد و پرورش شترمرغ، يكي از بهترين راه هاي كسب و كار پرورش شترمرغ به شمار آورد. شترمرغ آنچنان از قابليت بالايي برخوردار است كه هيچ گونه دورريز و زايدي در برندارد به طوري كه حتي از پوسته تخم مرغ آن نيز مي توان بهترين استفاده را داشت.
با توجه به ضريب بالاي رشد شترمرغ، سرعت زالد و ولد و جوجه آوري آن، كم بودن هزينه نگهداري و خوراك اين پرنده، براي پروش آن علاقمندان بسياري وجود دارد. پرورش شترمرغ داراي درآمد خوبي دارد كه با ترويج آن و صادرات آن در اين راستا مي تواند راهگشايي جهت اقتصاد مقاومتي باشد.
صنعت پرورش شترمرغ تنها صنعت دامپروري است كه در ايران به سرمايه زيادي نياز ندارد و سود نسبتا خوبي دارد. در اين صنعت، افراد مي توانند با كمترين سرمايه، هزينه و مكان كار خود را شروع كنند و در اين راه پيشرفت كنند. هر فرد و جواني خصوصاً در شهرهاي كوچك مي تواند با يك الي دو ميليون در كنار خانه يا باغ اين كار ار شروع كرده و بعد از سه يا چهار سال سرمايه خوبي را براي خود فراهم كند.
به همت بسيج سازندگي ناحيه امام علي(ع) عرصه هاي اقتصاد مقاومتي در منطقه شروع به فعاليت نموده و با برگزاري دوره هاي آموزشي گامي جديد در رفع محروميت برداشتند.
در اوج بيكاري و خشكسالي شرق اصفهان به سراغ محمود كنعاني هرندي يكي از پرورش دهندگان شترمرغ مي رويم كه در اين راه با پشتكار و تلاش شبانه‌روزي گامي در عرصه عملي اقتصاد مقاومتي برداشته است.
آقاي كنعاني درگفتگو با باشگاه خبرنگاران جهادي، گفت: من يك كارگر ساده هستم و از اين طريق امورات خود را مي گذراندم كه سال گذشته با شركت در دوره هاي آموزشي گواهي پرورش شترمرغ گرفتم.
وي ادامه داد: به دليل بيكاري و نبود شغل مناسب پس از بررسي و تحقيقات و مشورت با دوستان و آشنايان به پرورش شترمرغ روي آوردم.
پرورش دهنده شترمرغ در شرق اصفهان اظهار كرد: با اينكه مي گويند شترمرغ از درآمد خوبي برخوردار است اما در اين راه مانند هر كار ديگري مشكلات زيادي وجود دارد كه من تنها با توكل بر خدا وارد اين كار شدم.
كارآفرينان چشم انتظار حمايت مسئولان
كنعاني از اطلاعات خود در اين زمينه براي ما گفت: با وجود پايين بودن هزينه خوراك شتر مرغ به نسبت گاو، زادآوري و سرعت رشد آن بسيار بالاتر است به طوري كه هر شترمرغ در سال بيش از ۴۰ تخم مي گذارد كه در صورت بهره برداري آن براي توليد جوجه مي توان سالانه بيش از ۲۰ جوجه شترمرغ را پرورش داد.
وي ادامه داد: با توجه به قابل استفاده بودن تمامي قسمت هاي بدن شترمرغ اين موجود فاقد هرگونه مواد زايد و دور ريختني است بنابراين با بهره برداري در صنابع مختلف مي تواند يكه تاز در رقابت با ساير حيوانات پرورشي باشد.
محمود كنعاني افزود: ارزش شترمرغ صرفا به گوشت و تخم آن نيست بلكه اين پرنده بزرگ داراي محصولات فراوان و با ارزشي است و هيچ دور ريزي ندارد. چربي و روغن، پوست، پر و حتي پوكه تخم آن نيز بازار خاص خود را دارد و در صنايع دستي، كيف، كفش و پزشكي استفاده مي‌شود.
كنعاني با اينكه به قول خودش حساب سود و زيان اين شغل را كرده بود، اظهار كرد: با توجه به حكم فرمايي بيكاري در منطقه و روستا نشيني بخش زيادي از مردم شرق اصفهان مي توان با نگهداري اين موجود در روستاها به سودآوري بسياري دست يافت كه در اين بين مسئولين نيز بايد به حمايت از اين قشر بپردازند.
مقابله با بيكاري از طريق پرورش شترمرغ
وي عنوان كرد: امسال با گرفتن وام از بسيج سازندگي كار پرورش شتر مرغ را آغاز كردم كه اميدوارم بتوانم در اين راه با توكل بر خدا موفق باشم.
كنعاني با عنوان اينكه، به دليل هزينه بر بودن كار در ابتدا، نياز به حمايت بيشتري وجود دارد، ادامه داد: به منظور بهبود عملكرد و افزايش بازدهي بايد ميزان تسهيلات با شرايط آسانتر افزايش يابد تا كارآفرينان بيشتري به اين كار روي آورده و ميزان بيكاري در منطقه كاهش پيدا كند.
وي در ادامه اظهار كرد: پرورش شتر مرغ از سوددهي خوبي برخوردار است كه از اين روي حمايت بيشتر مسئولان در تهيه خوراك شترمرغ ها و همچنين بازاريابي مورد انتظار است تا با اتكا به توليد داخلي در پيشبرد اهداف اقتصاد مقاومتي گام هاي مؤثري برداشته شود.
پرورش دهنده شترمرغ در شرق اصفهان تصريح كرد: من تازه كار خود را با خريد 25 شترمرغ شروع كرده ام و با اينكه تلفات داشته ولي نااميد نيستم و تمام تلاش خود را براي بهره وري انجام خواهم داد.
كنعاني در توصيه به ديگر جوانان گفت: علاقه و پشتكار لازمه شروع هر كاري است و اگر فردي اين دو را داشته باشد در هر سن و در كاري مي‌تواند موفق شود. جوانان با توكل بر خدا شغل مورد علاقه خود را انتخاب كنند و مسلم است كه در در مسير پيشرفت مشكلاتي وجود خواهد داشت اما بايد پشتكار داشته باشند و دست از تلاش برندارند و نااميد نشوند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *