آقاي محمد معینی  از توليد كنندگان محصولات گلخانه اي در شهرستان ني ريز مي باشد كه ايشان با شروع اين حركت، انگيزه توليد محصولات كشاورزي در گلخانه را در علاقمندان به كشاورزي بوجود آورده اند و امروز شاهد احداث چندين گلخانه پيشرفته در شهرستان ني ريز مي باشيم.

ضمن عرض سلام و خسته نباشد و خداقوت، اگه ممكنه خودتون رو معرفي بفرماييد.
عليكم السلام. بنده محمد معینی هستم، مسئول گلخانه سبزي و صيفي جات واقع شهرستان ني ريز.
1- چند ساله كه مشغول به كار گلخانه هستيد؟
سال 92 با رجوع به سازمان بسيج سازندگي استان فارس و دريافت وام شروع به ساخت و ساز گلخانه كردم و تاالان در خدمت شما و همشهريانم هستم.

2- آيا شما در زمينه كشاورزي تحصيلات دانشگاهي داريد يا اطلاعاتتون رو بر اساس تجريه و نياز بدست آورده ايد؟
بنده تحصيلات دانشگاهي ندارم و بيشتر بر اساس تجربه و شركت در كلاس هاي ترويجي سازمان فني حرفه اي كه در شهرمان برگزار شد آموزش ديدم و همچنين با مشاوره اي كه از كارشناسان حفظ نباتات و كشاورزي داشتم اطلاعاتم تكميل شده است.

3- شما چه ميزان از وقتتان را صرف اين كار مي كنيد؟
در دوره كشت تقريباً تمام وقت روزانه ام را به اين كار اختصاص مي دهم چون گلخانه داري كار حساسي است و نياز به نظارت مداوم و مراقبت از گياه و خاك و آفات وارد شده به گلخانه وجود دارد.
4- در مورد روند رشد خيار سبز و اينكه چه فصل هايي شما به كشتكار خيار اختصاص مي دهيد توضيحي بفرماييد.
اگر بخواهيم نشاء (دوره اي از رشد گياه از جوانه زدن تا قبل از انتقال به زمين اصلي براي رشد) توليد كنيم بايد از نيمه ي تير ماه تا اوايل مرداد ماه شروع كنيم. نشاء كاري در خزانه انجام مي شود كه به مدت 50-40 روز جوانه گياه جهت رسيدن به اندازه مناسب براي انتقال به زمين اصلي در خزانه مي ماند.(زمين اصلي يا زمين باز است يا گلخانه)
اما روش دوم اينكه بذر را مستقيماٌ در زمين اصلي مي كاريم كه در اين روش از تاريخ 1 شهريور تا 10 شهريور ماه اقدام به كار مي كنيم با سيستم خنك كننده داخل گلخانه. دما نبايد كمتر از 30 درجه باشد و دماي مناسب همان 30 درجه است. بذر در 50-40 درجه از بين مي رود و بذرمان پوسيده مي شود.5-ميزان محصول شما چقدر است؟ و به طور ميانگين ميزان سود ساليانه شما چه قدر است؟
در هر دوره و در هر 1000 متر كشت حدود 24 تن محصول برداشت مي كنيم و ساليانه حدود 25 ميليون تومان درآمدزايي دارم.
6- ميزان اشتغال زايي شما چه قدر بوده است؟
در زمان كشت و برداشت به حدود 4 الي 5 نفر نياز هستند ولي در زمان غير كشت به 1 الي 2 نفر نياز داريم. و بطور كلي براي 7 نفر اشتغال زايي كرده ام.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

جهت مشاوره کشاورزی  لطفا با شماره  09121537458 تماس بگیرید

 

 

1
سوالات خود را مطرح کنید

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
مجتبی Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of