وبلاگ

خانه مشاغل خانگی
آگوست 24, 2016
دسته‌بندی نشده بدون دیدگاه

توليد 8 تن كود ماكرو در كمتر از 7 ماه با حمايت بسيج سازندگي

توليد 8 تن كود ماكرو در كمتر از 7 ماه با حمايت بسيج سازندگي
http://fars.sazandegi.ir/attachment/3860158.jpg
منبع اخبار : سازمان بسيج سازندگي استان فارس ,
آقاي سعيد حسيني يكي از توليد كنندگان كودهاي ماكرو است كه با سرمايه اي بالغ بر30 ميليون تومان و در راستاي طرح هاي اقتصاد مقاومتي قدم در اين عرصه گذاشته است و در گفتگو با خبرنگار بسيج سازندگي فارس، بر استفاده هر چه بيشتر كشاورزان و باغداران از اين كود ها به دليل سالم ماندن محصولات كشاورزي و كاهش خطرات و بيماري ها تاكيد دارد.

بخش كشاورزي ، در كنار راهبري و سياستگذاري و مديريت مطلوب براي حصول نتايج قابل قبول از فعاليتها و اهداف والاي خود نيازمند امكانات سخت افزاري گوناگوني است كه يكي از شاخه هاي امكانات سخت افزاري يادشده نهاده هاي پشتيباني كننده ي توليد هستند .
يكي از اين نهاده هاي كشاورزي انواع كودها هستند كه امروزه نقش غير قابل انكاري را در هرچه بالاتر بردن راندمان كشت انواع محصولات زراعي دارند . همچنين هرچه بالاتر بردن كيفيت محصولات كشاورزي مستلزم استفاده ي بجا و مناسب از انواع كودها است كه ضمن نيازمندي بايد مراقب بود تا از مصرف غير ضروري و بيش از حد مجاز نيز تخطي نشود .
بطور كلّي ، انواع كودها در جريان عمليات زراعي و بسته به نوع محصول ، حجم توليد محصول ، كيفيت و روشهاي بكار گرفته شده در كشت و موقعيّت كشتزارهاي مناطق مختلف كشور مورد استفاده قرار مي گيرند . كود ماكرو يكي از انواع تاثير گذار و مطلوب انواع كودها ميباشد كه در بسياري از نقاط جهان مورد استفاده قرار گرفته و تاثير گذاري آن مورد تاييد است.در مقايسه كود هاي اوره و ماكرو بايد گفت كه براي كشت هر يك هكتار زمين زراعي از 1 تن كود اوره استفاده مي شود در حالي كه براي همين مقدار زمين از 100 كيلو كود ماكرو استفاده مي شود.

آقاي سعيد حسيني يكي از توليد كنندگان كودهاي ماكرو است كه با سرمايه اي بالغ بر30 ميليون تومان و در راستاي طرح هاي اقتصاد مقاومتي قدم در اين عرصه گذاشته است و در گفتگو با خبرنگار بسيج سازندگي فارس، بر استفاده هر چه بيشتر كشاورزان و باغداران از اين كود ها به دليل سالم ماندن محصولات كشاورزي و كاهش خطرات و بيماري ها تاكيد دارد.

1- لطفا خودتان را معرفي كنيد؟
سعيد حسيني كارشناس آبخيز داري و توليد كننده كودهاي ماكرو NPK هستم.

2- مزرعه شما در كجا قرار دارد و بيشتر در چه زمينه اي فعاليت داريد؟
اين مزرعه توليدي در شهرستان پاسارگاد روستاي حسن آباد قرار دارد،ما بيشتر در زمينه توليد كودهاي ماكرو فعاليت داريم.

3- مواد تشكيل دهند كودهاي توليدي شما چه چيز هايي هستند ؟
عناصر ماكرو شامل روي، آهن، منيزيم، منگنز، مس، مي باشد كه با مقادير قابل قبول جمعا بين 2 تا 3درصد از حجم كود را شامل ميشوند و 100% قابل جذب بوده و با توجه به منشا آلي آن از ارزش تغذيه اي بسيار بالايي برخوردار هستند و براي زمين و گياه بسيار سودمند واقع ميشوند.

4- چند سال است كه در اين زمينه فعال هستيد ؟
حدود يك سال است كه در اين زمينه فعاليت دارم.

5- سطح توليد و ميزان سود خالص ساليانه شما در هر دوره چه قدر است؟
ميزان توليد در هر دوره بطور كلي بين 8 تا 10 تن متغير است و حدود 12 ميليون تومان سود خالص آن است.

6- چه ميزان تسهيلات از سازمان بسيج سازندگي دريافت كرده ايد؟
حدود 30 ميليون تومان وام دريافت كرده ام.

7- آيا كشاورزان استقبال خوبي را از اين كودها به عمل مي آورند؟
معمولا اين كودها مصارف مختلفي دارند كود كامل ماكرو از مهمترين كودهاي توليد داخل كشور است كه داراي سه عنصر اصلي ازت، فسفر و نيز پتاسيم است و تحت عنوان NPK شناخته مي شود . بعضاً در تركيب اين كود از تركيبات روي نيز به ميزان بسيار كم استفاده مي شود. اين كود مصرف عمده و فراواني در بخش كشاورزي داشته و به صورت گرانول به بازار عرضه مي گردد. استفاده از كود ماكرو در مقايسه با كودهاي ازته، فسفر و پتاسيم سبب استفاده بهينه از خاك مي شود از اين رو با تبليغات و اطلاع رساني مناسب مي تواند خريد و استفاده از اين نوع كودها را افزايش داد.

8- ميزان اشتغال زايي واحد توليدي شما چگونه بوده است؟
در حال حاضر 4 نفر به صورت مستقيم در اين كارخانه مشغول كار هستند اما در فصل تابستان با توجه به افزايش توليد 8 نفر ديگر نيز مشغول مي شوند.

9- نظر شما در خصوص موضوع اقتصاد مقاومتي چيست و آيا طرح شما تاثيري در اين جريان دارد؟
اقتصاد مقاومتي حمايت از توليد داخل و رونق بخشيدن به توليد داخل است از اين رو ما تلاش كرده ايم كه تمام محصولات و حتي محصولات جانبي را از داخل كشور تامين كنيم،مطمئنا اينگونه طرح ها در راستاي اقتصاد مقاومتي تاثير گذار خواهند بود با اين تشكيلات ما زودتر مي توانيم به اهدافمان برسيم اولويت ما استفاده از مواد اوليه و محصولات داخلي است.

10- چه در خواستي از مسئولان داريد؟
از برخي سازمان ها بخصوص سازمان جهاد كشاورزي انتظار داريم اين كود را در تبليغات و توصيه هاي كودي خودشان بگنجانند.
لازم است سازمان هاي ديگري مانند محيط زيست و بهداشت نيز در اين طرح توليد كنندگان را همراهي كنند زيرا به صورت مستقيم با اين موضوع درگير هستند،وزارت بهداشت مي تواند با اطلاع رساني هاي كافي به كشاورزان انها را در توليد مواد غذايي سالم ياري كند و از آلودگي خاك و درخت ها و گياهان به سموم جلوگيري كند.

http://fars.sazandegi.ir/attachment/3860159.jpg
http://fars.sazandegi.ir/attachment/3860164.jpg

نظر