وبلاگ

خانه مشاغل خانگی
سپتامبر 28, 2016
دسته‌بندی نشده بدون دیدگاه

توليد كننده : بلدرچين علاوه بر اينكه نسبت به مرغ ها و ساير حيوانات پرورشي مقاومت بيشتري در برابر بيماري دارند، نياز به فضاي خاص و بزرگ ندارد،

توليد كننده بلدرچين در گاليكش ماهانه 20 ميليون درآمد دارد
منبع اخبار : روابط عمومي سازمان بسيج سازندگي ,
ابراهيم سندگل، فعال عرصه اقتصاد مقاومتي و از نخستين توليدكنندگان بلدرچين گفت: به همت بسيج سازندگي و وامي كه در اختيار بنده قراردادند، در فضايي هرچند محدود در مساحت 25 مترمربع باعلاقه كار خود را شروع كرديم و تداوم فعاليت اين واحد پرورش بلدرچين براي چندنفر اشتغال زايي كرده است.
http://www.sazandegi.ir/attachment/3587296.jpg


به گزارش باشگاه خبرنگاران جهادي به نقل از نيلكوه، اين فعال اقتصاد مقاومتي در خصوص علاقه خود به پرورش بلدرچين افزود: پيش ازاين مرغ لاري پرورش مي دادم ولي ازآنجايي كه دوره زماني كه يك توليدكننده مي توانست به پول برسد در پرورش مرغ لاري زياد بود با تحقيقات در زمينه هاي مختلف دريافتم پرورش بلدرچين از ضريب امنيتي بيشتري برخوردار است، يكي از مزاياي مهم اين طيور زودبازده بودن پرورش آن است، دوره پرورش بلدرچين خيلي كوتاه است و خيلي زود پولتان نقد مي شود و در يك دوره ۴۲ يا ۴۳ روزه مي توانيد پولتان را از نزديك ببينيد.

علاوه بر اين ها، دوره كوتاه جوجه كشي (۱۵ تا ۱۶ روز) و رشد سريع و بلوغ زودرس (۳۵ روزگي)، ميزان تخم گذاري بالا (بلدرچين در ۴۲ روزگي تخم گذاري مي كند، درحالي كه در مورد مرغ حداقل ۶ ماه طول مي كشد) و همچنين قيمت اين پرنده تا حدود ۳ برابر قيمت مرغ مي رسد و بازار نسبتاً خوبي هم دارد و با توجه به موارد مثبت اين كار پروژه طرح پرورش بلدرچين تخمي و گوشتي را از سه سال پيش شروع كردم.

وي در خصوص هزينه اوليه كار خود گفت: 200 عدد تخم بلدرچين به قيمت كمتر از 200 هزار ريال خريداري كردم و با توجه به دستگاه جوجه كشي كه پيش از آن براي پرورش مرغ لاري به قيمت 4 ميليون ريال تهيه كرده بودم و هزينه ساخت قفس و ديگر تجهيزات اوليه كه كمتر از 10 ميليون ريال هزينه برداشت كار خود را آغاز كردم و در حالا حاضر بيش از 4 هزار بلدرچين دارم.

اين توليدكننده در خصوص محصولات خود اظهار كرد: ازآنجايي كه بلدرچين در برابر بيماري هاي مختلف بسيار مقاوم تر از مرغ است، پرورش بلدرچين بدون استفاده از هيچ گونه دارو و آنتي بيوتيكي انجام مي شود، بنابراين گوشت و تخم بلدرچين محصولاتي كاملاً ارگانيك و سالم هستند كه هيچ گونه ذخيره داروئي مضر براي مصرف كننده در بافت خود ندارند.

آقاي سندگل شغل اصلي خود را شاطري نانوايي عنوان كرد و گفت: با توجه به اين درآمد خوب پرورش بلدرچين كمتر از 2 ساعت در شبانه روز وقت من را مي گيرد. ساعت چهار صبح كه براي رفتن به نانوايي بيدار مي شود ابتدا 10 دقيقه سيستم تهويه مكان نگه داري بلدرچين ها را فعال مي كنم و ساعات پنج و نيم، ده و چهارده نيز به آن ها خوراك مي دهم.

به گفته سندگل بلدرچين علاوه بر اينكه نسبت به مرغ ها و ساير حيوانات پرورشي مقاومت بيشتري در برابر بيماري دارند، نياز به فضاي خاص و بزرگ ندارد، مي شود در داخل خانه هم، از آنان نگهداري كرد و چون در قفسه هاي ويژه نگهداري مي شوند نه كثيف كاري مي شود و نه آب مي ريزد علاوه بر اين دما هم خيلي مهم نيست.

اين توليد كنند گفت: تخم بلدرچين كه به بمب ويتامين معروف است 5 برابر تخم مرغ فسفر و كلسيم دارد و همچنين با خاصيتي كه گوشت و تخم بلدرچين دارد، استقبال خوبي از آن شده است. ضمن اينكه كشتن و پوست كندن بلدرچين نيز راحت و ظرف 5 دقيقه انجام مي شود خانواده ها به راحتي مي توانند از مهماناني كه وارد مي شوند با گوشت لذيذ بلدرچين بر سر سفره پذيرايي كنند.

وي در پاسخ به اين سؤال كه آيا تاكنون از طرف ارگاني حمايت شده ايد گفت: باگذشت سه سال از فعاليت توليد بلدرچين پي به ظرفيت توليد اين پرنده در شهرستان بردم و به بسيج سازندگي گاليكش جهت استفاده از وام هاي اقتصاد مقاومتي مراجعه كردم و با وامي كه در اختيار من قراردادند در حال ساخت فضاي 80 مترمربعي براي پرورش بلدرچين در راستاي تحقق كلام رهبري در جهت اقتصاد مقاومتي هستم.

سندگل در پاسخ به اين سؤال كه آيا براي توسعه اين كار با مشكلي هم روبرو هستي؟ گفت: در جلسه اقتصاد مقاومتي كه در فرمانداري گاليكش با توليدكنندگان حوزه هاي مختلف اقتصاد مقاومتي برگزار شد قالب توليدكنندگان معتقدند كه اگر بعضي از سازمان ها كه براي كمك به بخش كشاورزي ايجادشده اند، نباشند بخش توليد محصولات دامي و كشاورزي رونق بهتري خواهد گرفت. من كه توليد كنند نمونه بلدرچين در شهرستان هستم هنوز موفق به دريافت مجوز بهره برداري از جهاد كشاورزي نشده ام.

وي در خصوص كاهش هزينه هاي خود در اين طرح گفت: اكثر وسايل و تجهيزات كار را خودم تهيه كرده ام. حتي غذاي بلدرچين كه فقط دانه مرغي مي خورد را با به دست آوردن تركيبات آن و تهيه مواد اوليه خودم درست مي كنم تا هزينه كار كم و درآمد حاصل از آن زياد شود.

وي در پاسخ به اين سؤال كه آيا براي ارائه محصولات خود به بازار فروش با مشكل همم مواجه هستيد گفت: به هيچ وجه براي ارائه محصولاتم به بازار با مشكل روبرو نيستم و هرگاه نخواهم محصولاتم را در شهرستان هاي استان و استان خراسان شمالي مي توانم به فروش برسانم.

اين فعال حوزه اقتصاد مشاغل خانگي با اعلام رضايت از طرح به اجرا درآمده اش مي گويد: اگر تمامي جوانان روستاها به جاي مهاجرت به شهرهاي ديگر و يا بيكاري بامطالعه در اين زمينه يعني پرورش بلدرچين و يا تدارك هر شغل ديگر در حوزه مشاغل زودبازده عرصه اقتصاد مقاومتي ورود پيدا كنند، مطمئناً علاوه بر اينكه به تحقق فرامين رهبر معظم انقلاب در حوزه قطع وابستگي به خارج و كمك به توليد داخلي كمك خواهند كرد در مسير خودكفايي شخصي نيز موفق مي شوند.

اين توليدكننده مي گويد: تشكيل اين واحد كوچك خانگي مبنايش فرمايشات مقام معظم رهبري است و استناد ما نيز به اين سخن است كه فرمودند در بحث اقتصاد نگاه به داخل داشته باشيد و دنبال اين نباشيم كه كشوري استكباري ما را كمك كند اگر نگاه به داخل داشته باشيم خيلي از مشكلات را حل خواهيم كرد.


نظر