اگر حمايت شوم براي پنج نفر ديگر اشتغالزايي مي كنم/ قارچ خاصيت چربي سوز بالايي دارد اگر حمايت شوم براي پنج نفر ديگر اشتغالزايي مي كنم/ قارچ خاصيت چربي سوز بالايي دارد

 

منبع اخبار : روابط عمومي سازمان بسيج سازندگي ,
اگر حمايت شوم براي پنج نفر ديگر اشتغالزايي مي كنم/ قارچ خاصيت چربي سوز بالايي دارد

اكبري فردي است از خطه قيدار كه با راه اندازي كار پرورش قارچ از بيكاري رهايي يافته است و قادر به پرداخت هزينه هاي زندگي خود شده است و اقتصاد مقاومتي را معنا كرده است.

اكبري فردي است از خطه قيدار كه با راه اندازي كار پرورش قارچ از بيكاري رهايي يافته است و قادر به پرداخت هزينه هاي زندگي خود شده است و اقتصاد مقاومتي را معنا كرده است.

خبرنگار اشراق۲۴ گفت و گويي را با وي انجام داده است كه نظرتان را به آن جلب مي كنم.

اشراق۲۴: لطفا خودتان را معرفي كنيد؟

-ذبيح اله اكبري ساكن روستاي دابانلو از بخش سجاسرود متأهل و داراي دو فرزند هستم و تا دوم راهنمايي درس خوانده ام.

اشراق۲۴:درياره عرصه فعاليت خود توضيح دهيد؟

-از مهر ماه سال۹۴ كار پرورش قارچ را با يك سالن در روستاي دابانلو در حياط خانه مان آغاز كردم.

اشراق۲۴:انگيزه شما از راه اندازي كار پرورش قارچ چي بود؟

-من درس نخوانده ام و كاري هم بلد نبودم و بيكار بودم و سرمايه اي هم نداشتم و به اين فكر افتادم كه كار آفريني كنم و از اين طريق هم براي خود و هم براي ديگران اشتغالزايي كنم و با آقاي قاسمي كه پشتيبان پرورش قارچ در شهرستان خدابنده است آشنا شدم و درباره اين كار از وي اطلاعاتي را دريافت كردم و سپس از بسيج سازندگي سپاه شهرستان خدابنده مبلغ۱۰ميليون تومان وام گرفتم و يك سالن ره اندازي كردم كه در همين جا دارد از سپاه خدابنده تشكر ويژه اي داشته باشم.

اشراق۲۴:چه كساني شما را همراهي مي كنند و براي چند نفر اشتغالزايي كرده ايد؟

-من با كمك همسرم كار مي كنم و در واقع براي دونفر به طور مستقيم شغل ايجاد شده است ولي به طور غير مستقيم براي چهار نفر اشتغالزايي شده است در صورتي كه مشكلاتمان حل شود و درآمد خوبي داشته باشيم مي توانم براي ۱۵ نفر نيز شغل ايجاد كنم.

اشراق۲۴:چه مهارت هايي داريد؟

در كارهاي بنائي،سيمان كاري و گچ كاري مهارت زيادي دارم و برخي اوقات كشاورزي هم مي كنم و گندم مي كارم.

اشراق۲۴: در كنار كار پرورش قارچ به فعاليت هاي ديگري مشغول هستيد؟

– كار ديگري ندارم و به فعاليت خاصي مشغول نيستم.

اشراق۲۴:درباره خواص قارچ كمي توضيح دهيد؟

–قارچ يك ماده گياهي بسيار مفيد براي سلامتي انسان است كه منبع سرشاري از پروتئين است و از گياهان و گوشت هايي كه توليد مي شوند سالم تر است و بخاطر جذب بالا براي كساني كه دچار مشكل اضافه وزن هستند و به دنبال رژيم لاغري هستند بسيار مناسب است چون كه چربي سوزي بالايي دارد و البته خاصيت ضد سرطاني هم دارد و به نظر من بايد اين ماده غذايي در سبد خانوارها جا داشته باشد.

اشراق۲۴:درباره ميزان توليد خود خود توضيح دهيد؟

-در هر برداشت كه در دو ماه يعني ۶۰ روز انجام مي شود اگر خوب باشد يك تن قارچ برداشت مي شود و در دور اول ۷۵ كيلو و در دور دوم ۹۵ كيلو قارچ برداشت كرده ام .

اشراق۲۴:قارچي كه خود توليد مي كنيد را كيلويي چند مي فروشيد؟

-قارچ توليديمان كه داراي بهترين كيفيت است و درجه۱ محسوب مي شود كيلويي هفت هزار تومان در روستاي خودمان و روستاهاي اطراف مي فروشم در حالي كه در بازار قارچ با كيفيت پايين كيلويي ۳۵۰۰تومان به فروش مي رسد و من معمولا قارچ هاي برداشت شده را به آقاي قاسمي براي فروش مي دهم.

اشراق۲۴:درباره مشكلات و خواسته خود از مسئولين توضيح دهيد؟

افرادي كه در بازار قارچ را با كيفيت پايين تر از ما به قيمت كمتر مي فروشند باعث ركود كار ما مي شود و اگر مسئولين حمايت كنند من مي توانم سالن ۵۰متري را به دو سالن ۱۰۰متري افزايش دهم و براي پنج نفر ديگر هم مي توانم اشتغالزايي كنم.

اشراق۲۴:و اما سخن پاياني؟

كار پرورش قارچ مشكلات خاص خود را دارد و بايد نسبت به سالني كه در آن پرورش قارچ انجام مي شود حساسيت ويژه اي صورت گيرد تا قارچ ها بيمار نشوند و گرنه نمي توان برداشت خوبي داشت.

شهرستان خدابنده ظرفيت و پتانسيل بالايي براي پرورش قارچ دارد و داراي آب و هواي مناسبي براي پرورش قارچ است و در اين زمينه انرژي بيشتري هم صرفه جويي مي شود و با حمايت مسئوليت قابليت اين وجود دارد كه به تعداد سالن هاي پرورش قارچ افزوده شود.

در پايان از سپاه شهرستان خدابنده و همچنين شما خبرنگار اشراق۲۴ در امر اطلاع رساني كمال تشكر را دارم و از خداوند منان توفيقات شما را خواهانم.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *